BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Јединствене резбарене иконе на изложби у Москви

Јединствене резбарене иконе на изложби у Москви
19.02.2013. год.

Више од 70 радова које су у последњих 20 година направили уметници Инеса и Рашид Азбуханов, представљено је на изложби Икона у дуборезу. Рукотворени лик која је отворена у Москви Галерији уметности Зураба Церетелија. Поред разних ликова излажу се графичке скице за разне композиције. Уметници скоро 30 година посветили су препороду уметности резбарене иконе. У свом стваралаштву они се оријентишу како на малобројне сачуване староруске иконе у дрвету, тако и на византијске иконе. Виртуозну технику мајсотри су спојили са савременом интерпретациом древне уметничке традиције.

Инеса и Рашид Азбуханови раде у ретком жанру резбарене иконе. Први пут су разне иконе дошле у Русију из Византије још у 11. веку и прво су биле распрострањеније од уобичајених сликаних икона. руски мајстори су пренели византијско искуство и битно га проширили. Појавиле су се иконе посвећене одређеним светцима, крстови, иконе које се носе око врата, које се склапају... Рељефне иконе су бојене бојама и покриване златом и сребром, тониране природним пигментима, украшаване драгим и полудрагим камењем, металним уметцима са гравирама. Ради заштите од влаге и буђи на иконе су наношена специјална уља, пчелињи восак, сложени лакови. 16. и почетак 17. века обично се назива периодом процвата руских резбарених икона.

Средином 17. века велики део руских резбарених икона био је уништен. Узрок је била црквена реформа 1650-60. за време које је патријарх Никон увео нова паравила, Према њима забрањено је да се праве тродимензионалне иконе и скулптуре. Почетком 18. века царски указ је забранио да се користе у црквеној служби резбарени ликови светаца, осим распећа. Малобројне иконе су сачуване.

Данас се скоро сви преостали радови чувају не само у црквама, већ у најбољим музејима земље. Постоје резбарене иконе и дрвене црквене скулптуре у музејима Московског Кремља, Ермитажу, у Руском музеју, Третјаковској галерији и многим другим музејским збиркама Русије.

Без обзира на многобројне историјске каклизме, уметност резбарене иконе је преживела и сада преживљава нови процват. Инеса и Рашид Азбуханови праве иконе у техници рељефа, као и резбарене иконостасе, остале атрибуте црквених интеријера.

Њихова вештина је стекла широко признање и о томе сведоче индивидуалне изложбе у Музејима Московског Кремља и Централном музеју староруске културе и уметности Андреј Рубљов, у Санкт-Петербуршком Државном музеју историје религије.

Цене њихова дела и у Европи: резбарене иконе Азбуханових су излагане у Немачкој, Великој Британији и Ватикану. Француски католички кардинал Пол Пупар је био задивљен њихових радовима. Уметници успостављају мост између духовних традиција и говоре нам данас о истини и лепоти, подстичу нас на још веће разумевање дубоког смисла постојања вредности, рекао је он.

На разне начине радове Азбуханових прихватиће посетиоци московске изложбе. Једни ће видети само уметничка дела – префињене рељефе, изведене са невероватним мајсторством, други ће обратити пажњу на ликове светаца, трећи ће моћи да прате како се древна уметничка традиција тумачи у радовима савремених уметника. Али независно од религиозних убеђења, сваки посетилац ће осетити топлину коју зраче резбарене иконе.

Армен Апресјан,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: www.azbuhanov.ru/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА