BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија-ЕУ: нови покушај зближавања

Русија-ЕУ: нови покушај зближавања
19.02.2013. год.

Заседање Сталног савета за партнерство Русија-ЕУ које се отварило у понедељак треба да да нови импулс развију односа Москве и Брисела.

МСП РФ придаје велики значај актуелним манифестацијама у Бриселу – између осталог састанку Сергеја Лаврова и Кетрин Ештон.

ЕУ и Русија сносе посебну одговорност за решавање општеевропских проблема – у првом реду сфери безбедности, истакла је у интервјуу за Глас Русије експерт Центра за међународну безбеднсот ИМЕМО РАН Надежда Арбатова.

- По мени, постоје четири правца европске безбедности. То је енергетска безбедност, хуманитарна безбедност, безбедност унутар Европе и то је спољна безбедност Европе. И овде за све институције може да се нађе место. Између осталог и за ЕУ.

Очигледно да за сада позиви ЕУ на конструктивну сарадњу са Русијом у свим спољнополитичким правцима нису поткрепљени реалним дејствима. О томе до које мере је дошла малодушност руководства ЕУ врло добро говори скандал око приватизације грчке компаније за расподелу гаса DEPA и њене кћеринске компаније, оператера електричне мреже DESPA. Проблеми су започели чим се испоставило да су најпривлачнију понуду грчкој страни дале руске компаније ОАО Гаспром и група Синтез. САД и ЕУ тражиле су од грчке владе да не отвара национално гасно тржиште за руске компаније и интересе. Невиђени притисак Американаца на Грчку који је ступио у директну противречност са интресима ЕУ и њеним сопственим антикризним програмом, већ је довео до тога да је Савет директора Националне агенције за приватизацију већ два пута одбацивао донету одлуку за избор учесника посла приватизације DEPA и DESPA.

Ни Европска комисија, ни ЕЦБ за сада никако не реагују на скандалозну ситуацију са отвореним мешањем САД у унутрашње европске послове. Зато Европска комисија и даље не штеди гневне епитете на рачун Русије, која тобоже покушава да стави под монополску „вантржишну“ контролу европска гасна тржишта, приметио је у разговору за Глас Русије шеф катедре за европске интеграције МГИМО МСП Русије Николај Кавешников.

- У политици западних земаља врло су сложено преплетени, да тако кажемо, нормативни мотиви – тачније некад и искрена тежња да се прошири зона демократије – и политички мотиви. Последњи су везани за осигурање сопствених националних интереса, између осталог у сфери економије и безбедности. Политика често чини савезницима људе са супротним погледима. Зато не треба оцењивати поједина дејства ЕУ, САД, НАТО, ОЕБС-а и других институција са тачке гледишта правде, права или здравог разума.

Али како констатује француски лист Монд, управо енергетика је добар пример за то: Русија осигурава значајни део потреба ЕУ за гасом и нафтом. Остаје да се надамо да ће лидери ЕУ успети не само да сачувају нагомилани пртљаг односа са Русијом, већ и да ипак дају сарадњи са Москвом прави стратешки карактер.

Петар Искендеров,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству


Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација

Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу

Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Анџеј Дуда је признао да је о том питању разговарао са Вашингтоном


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА