BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У Чељабинску ликвидирају последице експлозије метеора

У Чељабинску ликвидирају последице експлозије метеора
17.02.2013. год.

Снага експлозије метеора у небу над Уралом износила је 500 килотона, што је 30-струко јаче од нуклеарне бомбе, која је уништила Хирошиму. Такве податке наводе стручњаци Америчке управе за истраживање космичког простора НАСА. Према њиховим проценама, размери космичког тела приликом уласка у атмосферу износили су 17 метара, маса – 10 хиљада тона. Лет метеора од момента уласка у атмосферу све до разарања трајао је 32 и по секунде. До експлозије је дошло отприлике 20 километара од површине Земље.

Лет небеског тела - јарке кугле са дугачким репом белог дима – у петак су пратили становници Башкирије, Тјуменске, Курганске, Свердловске, Чељабинске области Русије, као и северних територија Казахстана. До експлозије је дошло у небу изнад Чељабинска, управо тамо су регистрована највећа разарања. Ујутро у суботу трећина разбијаних стакала на прозорима обновљена је. До понедељка морају да буду доведене у ред све дечије установе, - саопштио је Гласу Русије руководилац прес-службе уралског регионалног центра МВС Вадим Гребеников.

- На територији Чељабинске области је оштећено 3724 зграде, од њих 671 су образовне установе. Укупна површина разбијених стакала износи око 200 хиљада квадратних метера. Данас се под хитно воде радови на обнављању. У Чељабинску ради 320 бригада. Стиже помоћ и из других области. Повећава се група МВС. Медицинску помоћ је затражило 1147 људи, 50 се налази у болницама. Два човека имају повреде просечне тежине, једну су жену евакуисали у Москву авионом МВС РФ. 7 авиона из ваздуха истражило је територију дуж трасе лета метеора – на земљи нису нађена разарања.

На земљи нису нађени ни остаци метеора. То омогућује да се претпостави да небеско тело није било од камена, ни гвожђа, већ од леда, - каже научник Института астрономије РАН Владислав Леонов.

- То је био болид: атмосферска појава, која се може видети приликом уласка у атмосферу довољно крупнгог тела. Вероватно је то било тело комете, јер изазвати разарања, а не оставити трагове ударног тела могу само тела кометног састава, и то кометних језгра прве генерације. Реч је о томе да се она састоје од леда испарљивих једињења и прашине, који се потпуно расеје после удара са космичком брзином са карактеристичном експлозијом.

За сада научници и спасавачи се надају да ће наћи остатке метеора. Њихову пажњу привлачи отвор у леду језера Чебаркул близу Чељабинска. Он је округли, има 6 метара у пречнику. Близу је нађено неколико црних комада камена, који подсећају на камените руде. У језеру ради бригада ронилаца.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.

Законодавци ће ове суботе гласати о закону о помоћи, тврди Мајк Џонсон


Запад не може да обара руске ракете, изјавио је највиши дипломата ЕУ

Ко смо ми? Завичајно удружење "Хаџи Продан" основало је неколико е



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА