BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Космички ватромет у Чељабинску

17.02.2013. год.

Чељабински метеор се у сваком смислу прочуо у читавом свету. Коментари у социјалним мрежама обухватају и панична пророчанства о скором смаку света, и одушевљење поводом ретког призора. О томе, какве су могуће последице од евентуалних метеоритних киша у будућности, и да ли човечанство може да се одбрани од те опасности, испричао је Гласу Русије ауторитативни војни експерт Игор Коротченко.

Космичко тело, које је долетело са хиперзвучном брзином, највише се умешало у живот уралског града Чељабинск. Ударни талас од његове експлозије у атмосфери срушио је део зграде у градској фабрици, разбио стакло на прозорима многих зграда и, према саопштењима очевидаца, пореметио снабдевање гасом и рад мобилне везе. Зар нико није знао о будућем инциденту? Како је истакао Игор Коротченко, човечанство данас није у стању да предвиди такве појаве:

- Обичан или технички неприпремљен човек, свакако, пита: "Зашто нису упозорили?" Становници Чељабинска су се чак жалили на МВС, што није упозорило, зато људи нису стигли да се припреме. Међутим, то није поплава. То је снага, која је за сада недокучива за било која средства контроле.

Експерт је истакао да је чак систем ПРО ту немоћан. Принцип њеног деловања је заснован на прорачуну траекторје лета балистичке ракете још у фази њеног убрзавања и њеног пораза у једном делу те трајекторије. У случају с метеором такав систем није ефикасан:

- Тамо је сасвим друга динамика процеса. Прво, не постоје веродостојни методи откривања и контроле, изузев класичних метода астрономије, и то веома крупних објеката, чији дијаметар износи 100 и више метара. Главно је, не постоје начини пресретања ради уништавања тих астероида. Односно, нема ни ракета, ни методика, ни средстава откривања, ни, што је најважније, средстава за усмеравање.

Игор Коротченко сматра да је данас човечанство незаштићено од космичке опасности. Поред тога је експерт убеђен да ће међународна сарадња омогућити у будућности савлађивање тог проблема:

- То су чисто експериментално-научни задаци. Мислим да у оквиру руско-америчке сарадње неопходно је формирати групу за анализу глобалних опасности, једна од којих је, безусловно, астероидна, као и стварати научне колективе, који би могли бар на теоретском нивоу да предложе неке рецепте, шта се може учинити у оквиру мониторинга, главное је, у смислу реаговања.

Експерт је подвукао: да је метеор испао већих размера, рушења би могла да се упореде са термонуклеарним бомбардовањем. Поставља се још једно питање. Какво ће бити реаговање нуклеарних држава у случају евентуалне експлозије метеора, снагом «Цар-бомбе»? Неће ли то постати сигнал за узвратно лансирање нуклеарних ракета у правцу потенцијалног противника? Игор Коротченко је уверен, да таква варијанта, у најмању руку у Русији је искључена:

- У основи усвајања неких узвратних мера су ипак информације од система упозоравања о ракетном нападу. Зато можемо да активирамо наше нуклеарно оружје ради узвратног напада, ако веродостојно утврдимо чињеницу да је нас напао потенцијални противник, лансиравши своје ракете. У овом случају при одсутности таквих информација, не верујем да би наше политичко и војно руководство предузело узвратне мере пре упознавања свих околности.

Експерт је подсетио да су проблематику опасности од метеора руски политичари протекле године предлагали за разматрање. Између осталих, Дмитрий Рогозин, када је био стални представник Русије у НАТО, предлагао је чланицама војног блока уместо сумњивог пројекта евроПРО заједно да се баве проблемом опасности из космоса. Тада је та изјава изазвала ироничне коментаре на Западу. Видићемо шта ће рећи данас.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА