BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Случај панталоне

05.02.2013. год.

У Француској је укинут закон који забрањује женама да носе панталоне у Паризу. Одговарајућу одлуку донела је министар Француске за женска права Наџат Вало-Белкасем.

Сексистички закон је донео Наполеон 1799. године и он је постојао скоро 214. година. Он је наредио дамама које желе да носе мушку одећу у престоници да траже за то специјалну дозволу од начелника полиције. У противном представница лепшег пола која би била затечена у недоговарајућој, одећи могла би да буде ухапшена. Од тада више пута су предузимани покушаји да се очигледно застарело првило укине, мада су чиновници сваки пут одлагали ову одуку, позивајући се да дати проблем није приоритетан.

Прошлог лета се са молбом за укидање закона министарству за права жена обратио један од сенатора, који представља конзервативну странку. 31. јануара ресор је објавио изјаву у којој признаје да је одлука која брани женама да носе панталоне неспојива са принципима једнакости међу женама и мушкарцима, набројаним у француском Уставу, као и европским обавезама. Неоспорно данас у панталонама у Француској, без обзира на закон, иде пола земље –од бивше прве даме Карле Бруни па до жене власника мањег замка који производи вино негде у Савоју. Закон о женским панталонама није једноставно пример конзервативности Француза, већ пример политике читаве државе.

Занимљиво је да односи између полова управо сада долазе у центар пажње француске јавности поводом усвајања такозваног закона о браку за све. Тачније о легализацији хомосексуалних бракова. Куда таква слобода може да доведе Француску, у интервјуу за Глас Русије говорио је доцент катедре за европску интеграцију МГИМО Александар Тевдој-Бурмули:

- Имамо посла са врло архаичним правилом о панталонама које се давно не поштује. Са друге стране, закони који омогућавају регистрацију хомосексуланих бракова су кретање европског, и у ширем смислу евроатлантског света у страну веће универзализације вредности. У страну одступања од оних традиција на којима се ово друштво првобитно стварало, пошто су то биле не само традиције просвећивања, које захтевају једнакост, већ и традиције хришћанства, где су неке ствари забрањене.

Са једне стране наивни закон о женским панталонама, а са друге скандалозан о хомосексуалним браковима. Последњи је врло озбиљно забринуо Французе, од којих многи сматрају да морал у друштву деградира и све то не служи на опоравак опште ситауције.

Без обзира на то у свету је још остало доста стрих закона које нико није укинуо. Тако у Великој Британији лепљење поштанске марке са ликом владара на коверат наопачке озбиљан је преступ који се граничи са државном издајом. Члановима парламента забрањено је да улазе у доњи дом у оклопима. Закон од 1898. забрањује Британцима да играју хазардне игре у библиотекама. А власницима домаћих животиња прети сурова казна ако њихови питомци ступају у полне контакте са животињама из краљевског дворца. У сваком случају закон о женским панталонама у Француској својеврсни је наговештај да закон о хомосексуалним браковима може ускоро да ступи на снагу.

Љубов Курјанов,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/fedro/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА