BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сиријски троугао

Сиријски троугао
04.02.2013. год.

У борби за економски полигон Сирије појављују се очигледни победници. Док Савет ЕУ усваја нови пакет санкција и утврђује легитимност сиријске опозиције, блискоисточни суседи Дамаска активно делују. Буквално ових дана принц Саудијске Арабије Турки ал Фејсал фактички је признао поставку наоружања сиријским устаницима. А у децембру 2012. године Ер-Ријад је издвојио сто милиона долара сиријској опозицији. Не заостаје ни Иран, који је упутио националне специјалце у помоћ влади Дамакса.

Сирија је већ одавно постала центар економских инереса како земаља Запада, тако и Истока. Управо ова земља треба да постане капија за испоруку нафте и гаса у Европу. Главно питање је сада ко може да искористи ову капију. У датом тренутку постоје три главна претендента – Катар, Иран и Саудијска Арабија. Катар сада испоручује сировину на европска тржишта танкерима преко Хормузског мореуза. Али то је несигуран пут, за разлику од цевовода, говори експерт Константин Симонов.

- Цевовод је гарантовано везивање за купца, могућност склапања дугорочних уговора. Ма колико говорили да се овакви уговори руше и да нису потребни, све једно главни канал испоруке гаса у Европу је гасовод. И Европа то схвата. Замислите ако започне војни конфликт иземђу Ирана и Саудијске Арабије и Хормузски канал буде затворен. Наравно, то ће довести до врло озбиљних последица са тачке гледишта испорука катарског течног гаса на тржиште. Зато је цевовод најпоузданији начин да се испоручује гас на тржиште.

Не крије своју заинтересованост ни Саудијска Арабија – држава која има озбиљно искуство реализације економских пројеката управо на Блиском Истоку. Експлоатација нафте у земљи премашује 500 милиона тона годишње (ради поређења, Иран само 200 милиона тона). Водећи научни сарадник Института за Исток Владимир Сотњиков је убеђен да ће победник у овој економској борби бити управо Саудијска Арабија.

- Она има финансијску подршку тих пројеката. А без тога ни једна озбиљна компанија неће ући у пројекте који уз прорачун политичких и бизнис ризика не гарантују повраћај средстава.

Главни конкурент Саудијске Арабије је Иран, који за разлику од свог противника активно подржава режим Асада. Али ове намере нису ни из далека несебичне. Техеран планира да изгради гасовод преко ирака у Сирију и тако да избије на медитеранску обалу, истиче Владимир Сотњиков.

- Иран има врло велики економски потенцијал. Постоје велике иранске комапније које се баве инфраструктурним пројектима не само на територији Ирана, већ су спремне и да изађу у околни простор. Иранци ће бити у природној конкуренцији са Саудијском Арабијом. Ко ће победити, зависи од тога ко се буде налазио на власти у Сирији.

Сада, у условима практично масовног грађанског рата, тешко је говорити о неким економским пројектима у Сирији, примећују аналитичари. Запад у тежњи да добије што је могуће више, нашао се увученим у унутарполитичке расправе на Блиском Истоку. И ако Исток још може да добије у тој ситуацији, корист за западне земље није баш очигледна.

Александра Дибижева,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА