BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Најгори сценарио у зони евра превладан. Лоши остају...

Најгори сценарио у зони евра превладан. Лоши остају...
31.01.2013. год.

Велико олакшање је то што је евро избегао колапс – изјавио је на протеклом Светском економском форуму у швајцарском Давосу главни извршни директор Голдман Сакс Лојд Бланкфејн. Али ипак, како показују догађаји из јануара 2013. године, лоши сценарији нису анулирани.

Пружање финансијске помоћи Кипру одложено је због неслагања кредитора, тачније Европске Централне банке, Међународног монетарног фонда и Немачке. Не улазећи у детаље, да подвучемо да ЕЦБ тврди да економски и дужнички проблеми Кипра могу да анулирају читав прогрес постигнут у зони евра у оквиру превладавања финансијске кризе. Министарство финансија Немачке инсистира на томе да нема насушне потребе да се Кипру пружи помоћ. Са своје стране, Европска комисија се плаши да ако улагачи не могу у потпуности да врате средства смештена у кипарским банкама, то ће провоцирати талас кризе у другим земљама са нестабилним банкарским системима, на пример у Шпанији. Истина, превише су мали у материјалном еквиваленту проблеми на Кипру у поређењу са шпанским. Али чак пиринејско краљевство успева да их превладава. Говори министар економије Шпаније Луис де Гиндос:

- Мислим да је то најважније. Пошто интензивни напори које предузимају сви органи државне управе убедљиво демонстрирају вољу и жељу да се смањи државни дуг, који се налази у Шпанији на сасвим неприхватљивом нивоу.

Са мишљењем шпанског министра економије подудара се став нашег експерта – професора Ивана Родионова. Ево шта говори руски стручњак.

- Европа је начинила врло правилне кораке. Наравно, постојао је посебан ризик посебно у Шпанији прошле године. Овај ризик, између осталог, и ове године већ у оквиру ЕУ још није нестао у потпуности, али битно се смањио, а састојао се у томе да ће под притиском становништва неке провинције, а чак и земље, изаћи из споразума, чиме ће ослабити Европу у целини. Најтежи моменти су превладани и потпуно се слажем са мишљењем да је Европа почела да се обнавља.

А што се тиче Кипра, исцрпну изјаву по том питању дао је руски премијер Дмитриј Медведев. Он је између осталог скренуо пажњу на то да основни терет одговорности за решавање финансијских питања лежи на самом Кипру, на државама ЕУ, али ми не одбијамо да помажемо у одређеним ситуацијама, тачније онда када буду достигнути сви основни договори, али не пре тога.

И на крају о политичком аспекту минулих кризних година. Овде проблем није тако узнемиравајући у поређењу са економским... Али и чак могући излазак Велике Британије из ЕУ, о чему је говорио у Давосу британски премијер, није тако страшан, убеђен је професор Иван Родионов.

- Енглеска, сви знају, није потпуно интегрисана у ЕУ. Она и даље има сопствену валуту, и са ове тачке гледишта, за Британију је привлачније да буде својеврсни мост између Европе и САД. Што је она и чинила, оставши у разним евроспким производним споразумима, научно-истраживачким програмима.

Али било би кратковидо изгубити или разорити европско тржиште. И у Европи нешто слично не треба очекивати.

Александар Судушњиков,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Систем вредности који доминира Западом је „донео хаос“, сматра мађарски премијер


Високи званичник те милитантне групе изјавио је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинци добију своју државу

ЕУ мора да докаже да није вазал Сједињених Држава, изјавио је француски председник у уводном говору


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће


Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА