BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ненуклеарна зона на Блиском Истоку решиће ирански проблем

Ненуклеарна зона на Блиском Истоку решиће ирански проблем
30.01.2013. год.

Запад је опседнут нуклеарним програмом Ирана. Једини начин да се реши овај проблем је кретање у страну формирања у овом региону зоне без нуклеарног оружја, уверен је заслужни професор одељења за лингвистику и филозофију Технолошког универзитета Масачусетс Ноам Чомски. И арапски свет, између осталог, ову идеју подржава. Глас Русије разговарао је са експертом о политици у најкризнијем жаришту планете.

Неки експерти сматрају да ће се председник Обама фокусирати више на унутрашњој политици, а сви они међународни проблеми који су карактерисали његов први председнички мандат ће се повући у други план. Да ли се слажете са том тврдњом?

- Сматрам да је и првих година Обамине администрације акценат био на унутрашњој политици. Он је дошао на власт у тренутку снажне рецесије, када су биле потребне хитне мере за побољшање ситауције. Мислим да ће у другом мандату акценат бити на исте проблеме, а у сфери спољне политике централни остаје проблем Ирана. Између осталог, управо ирански проблем је постао у суштини једини камен спотицања за време дебата Обаме и Ромнија.

Потребно је схватити да чак у случају реалне војне опасности постоји много прихватљивији начин реаговања на могућност да Иран разрађује нуклеарно наоружање. Треба рећи да је Запад много забринутији овим проблемом него остатак света, између осталог арапске земље. Решење датог проблема може да буде формирање зоне без нуклеарног оружја у региону.

У Хелсинкију треба да буде одржана конференција на којој ово питање треба да буде размотрено. Израел одустаје од учешћа, а Иран је још у новембру изјавио да ће бити на њој заступљен. И Обама ју је отказао неколико дана пре почетка. Америчка штампа је то, разуме се, прећутала. Али да су они заиста били тако забирнути могућношћу поседовања нуклеарног оружја од стране Ирана, ако је то таква претњ апо мир као што они о томе говоре, онда је требало да иду у том првцу. Али очигледно да они отежу са тим, и ево зашто: Израел поседује нуклеарно оружје, а САД не желе да се ово питање разматра.

Може ли се сматрати да је Обамина политика усмерена на коришћење технолошки савршенијих начина вођења рата?

- Несумњиво. Америка отворено говори да користи нове методе вођења борбе, укључујући сајбер нападе на иранске објекте. И треба истаћи да Пентагон сматра ове нападе против САД војним дејствима, а то значи она претпостављају узвратни напад.

Да ли се слажете са експертима који тврде да је главни циљ операције САД на Блиском Истоку била „контрола над хаосом“?

- У многоме све то се објашњава тежњом да се добије контрола над енергентима на Блиском Истоку. Али то је тачно и у погледу Тихоокеанског региона. Контрола над светским ресурсима је главни проблем. Блиски Исток то одлично схвата и изјављује да ће штитити своје. То је озбиљан проблем који ризикује да повуче за собом забрињавајуће промене.

Маргарита Богатова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације поново су извршиле ударе на територију полуострва Крим. Циљ удара АТАЦМС-а био је аеродром Белбек, где је, према отвореним изворима, избио пожар.


Марија Захарова је на данашњем редовном брифингу била у прилици да одговори на чак три питања везана за Србију – једно о новој влади Србије и два о односима...

Неуспех да се „одмах“ оконча офанзива на Рафу би поткопао односе, наводи се у саопштењу


Москва треба да брине и о „оружју и путеру“, изјавио је председник

Украјински посланици тврде да ограничења на циљеве који се могу гађати западним оружјем дају предност Москви


Све у свему, удео муслиманског бирачког тела се постепено повећава. У једном броју округа број муслимана се креће од 10 до 40% бирача, има места где их има више...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА