BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Николић и Меркелова у Чилеу

26.01.2013. год.

Немачка канцеларка Ангела Меркел и србски председник Tомислав Николић овог ће викенда у Чилеу учествовати на састанку шеФова држава и Влада латиноамеричких и карипских чланица ЦЕЛАЦ и Европске уније.

Tу ће их, уз врео ваздух са ПациФика, дочекати и врела питања одрживог развоја, социјалних и еколошко прихватљивих инвестиција, као и општа питања сарадње и, како већ бива на таквим скуповима, теме о једном бољем свету.

Чињенице да и Меркелова и Николић путују или су оптутовали у Чиле јасне су и потврђене, да ће се њих двоје тамо сусрести Београд већ најављује, док у политичком окружењу Меркелове Танјугу то није ни потврђено, а ни демантовано, јер, изгледа, пословично тачни и добро организовани и оријентисани Немци, јавно говоре само о ономе што стоји ''црно на бело'' и са у минут прецизно одређеним временом трајања догађаја.

Иако је званични Берлин од имена поменуо само име чилеанског председника Себастјана Питера, с којим ће се Меркелова пре самита сусрети, јасно је да ће њено време на том скупу бити распродато до последње минуте, али и да ће се, како Београд најављује, тамо срести и са србским председником.

Србија ће, можда, после и преко Чилеа сазнати више о политичкој судбини Косова, о захтевима за столицом у УН, о томе да ли Немачка ''солира'' у том питању или не, о томе када ће Србија добити датум за почетак преговора, шта ће бити са севером Косова или нешто више и о немачким привредним плановима према Србији....

Да ли ће, међутим, то што се буде сазнало после Чилеа бити у складу са државним интересима Србије, коју Берлин означава централном државом Балкана, не зна се, али се зато зна да је Меркелова, политичарка јасних речи више пута немилосрдно обележила политички пут Србије према ЕУ, да њени демохришћани траже ''консолидујућу паузу'' у проширењу ЕУ после пријема Хрватске, да је немачки канцелар политичар који Влада Немачком, али и ЕУ и да је њена реч у многим европским питањима - последња.

Сусрет конзервативца Николића коме се пребације да је од противника ''конвертирао'' у заговорника ЕУ и Меркелове, којој њени политички неистомишљеници пребацију да је, у зависности од ситуације час конзервативна, час хришћанско-социјална, а некад и либерална, важан је у сваком случају за Србију и, можда, може чак и показати да би се њих двоје могли прецизније разумети, него њихови саветници и сарадници.

Меркелову, међутим, у Чилеу не чекају само србска мука, намере и планови, учешће на самиту, билатерални и разговори на маргинама скупа, већ с њом у ту земљу, која располаже са 36 одсто укупних резерви бакра у свету, путује и једна велика немачка привредна делегација, а најављује се и потписивање једног споразума о сарадњи у области руда и сировина.

Ако се зна да се Меркелова ''мушки'' бори за своју земљу и да је, као први немачки канцелар била у Монголији, земљи богатој златом, сребром, ураном и залихама такозваних ''ретких земаља'' и тамо склопила први билатерални споразум о партнерству, онда се може очекивати да ће и у Чилеу имати ''пуне руке'' и надати да су јој њени експерти-планери деФинисали време и за приоритете и за редовне и за ванредне састанке.

Николић је допутовао у Чиле, а њему је на аеродрому у главном граду Чилеа приређен свечани дочек. Касније данас председник Србије ће се састати председником Чилеа Себастијаном Пињером.

Како је раније најављено из Николићевог кабинета, председник Србије ће се током самита састати и са председником Португала Педром Пасушем Коељом, председником Кубе Раулом Кастром, председником Румуније Tрајаном Басескуом и другим званичницима.

У делегацији коју предводи председник Србије је и министар спољних послова Иван Мркић.

На Самиту под називом "Алијанса за одрживи развој: Промовисање социјално одговорних инвестиција и инвестиција које доприносе заштити човекове околине", од 26. до 27. јануара, очекује се учешће 45 светских лидера, међу њима и немачке канцеларке Ангеле Меркел, председника Европског савета Хермана ван Ромпеја, председника Европске комисије Жозеа Мануела Бароза и других.

Стратешко партнерство између ЕУ и латиноамеричких и карипских држава успостављено је у Рио де Жанеиру 1999. године с циљем сарадње на равноправној основи на бројним пољима - економије, трговине, инвестирања, политичких и безбедносних питања, климатских промена, миглација и другим.

Циљ је, такође, да земље оба региона еФикасније аФирмишу ставове и разматрају о глобана питана у мултилатералном контексту.

До сада је одржано шест самита, а на последњем, у Мадриду 2010, усвојен је и Акциони план.



  • Извор
  • Глас Русије, Танјуг, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Брисел говори о слободи говора, али је не подржава, изјавио је председник Доњег дома руског парламента

САД и њихови савезници се плаше да ће Москва изгубити рат, изјавио је украјински лидер


„Акутна фаза војно-политичке конфронтације са Западом је у пуном јеку“, изјавио је министар спољних послова Москве

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА