BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Европа у потрази за бољим местом за живот

25.01.2013. год.

Тема европске дужничке кризе није први пут централна тема на економском форуму у Давосу. Ипак, овог пута она се не разматра само из перспективе тражења пута изласка из кризе. Политика чврсте буџетске економије- то је реалност, која већ постоји у Европи. И последице већ примењених мера не уливају наду.

У четвртак су обелодањене нове цифре које осликавају ниво незапослености у Шпанији- 26%. То је нови историјски максимум. Статистика која се тиче несапослености међу младима, још је лошија- перспектива сваког другог младог човека је лоша или је нема у овим земаљама. Индикативна је ситуацијау Португалу: грађани напуштају своју земљу и одлазе у Бразил или Мозамбик- у донедавно бивше португалске колоније. Овај процес коментарише социолог Никита Покровски:

- Процес глобалицзације утиче на то, да тржиште рада упућује младе људе туда где је ниво незапослености нижи. Новина се сатоји само у томе, насупрот ономе како смо ми раније сматрали, да би требало ићи у развијене земље, у Западну Европу и САД, а сада видимо супротне моделе, када из тих земаља стручњаци долазе у нпр земље БРИКС. ЈАР сада нуди много радних места. У односу на Русију ситуација је иста.

Приметни су такви токови миграције радне снаге, говори економсита Василиј Колташов:

- ЕУ активно напуштају управо људи са добрим образовањем, са добрим квалификацијама. Они одлазе у оне земље које су се раније сматрале периферијом и тамо спадају у вишу средњу класу. Или одлазе квалификовани радници који онда чине средњи слој. Знам, да људи са добрим образовањем напуштају Северну Европу, у том смислу и Немачку и Француску. Што се тиче Грчке, моји познаници из те земље долазе у Русију. Руисја се уопште сматра за добро место за квалификовану радну снагу из Европе.

Грађани ЕУ долазе у Русију, без обзира на константна политичко – економска застрашивања у вези са ситуацијом у земљи, која се свакодневно појављују у западним медијима. На лицу места европљани се могу уверити да је ситуација, благо говорећи, другачија- примећује политиколог Борис Кагарлицки:

- Русија, са тачке гледишта западног европљанина- то је земља где данас има много новца и постоји одређена стабилност. Овде се отварају могућности за оне који желе да раде у струци. При свему томе, Русија има још једну предност- то је земља где постоје музеји, позоришта, изложбе, уопште, то је једна културна средина. Ето, скуп неколико фактора доводи до тога, да на данашњи дан прилично много западноевропских стручњака размишља о доласку у Русију.

Важан и велики плус је и ниска стопа опорезивања плата- свега 13%. За странце је је ова стопа нешто виша, али свејдно, у поређењу са европским, неупоредива. И најважније- не зависи од висине прихода. Како је показао пример Француске, последњи фактор је био пресудан за поједине грађане Француске при доношењу одлуке о промени места живота.

Марија Весновскаја,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Покушаји успостављања таквих савеза су „штетни и контрапродуктивни“ за регионалну безбедност, изјавио је руски председник


САД и њихови савезници покушавају да принуде Пекинг због његових веза са Русијом, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков

Матуш Шутај Ешток назвао је осумњиченог „вуком самотњаком“ незадовољним политиком Братиславе


Владимир Путин је изјавио да сарадња између Пекинга и Москве не представља претњу за друге нације


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА