BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Главно је бити човек

23.01.2013. год.

Они поклањају својим сународницима подршку и помоћ, а србској деци божићну бајку, све нас подсећају на завет који је дао преминули патријарх србски Павле: Будимо увек и свуда Људи.

Наш гост је Предраг Адамовић, лидер Србског сабрања Баштионик, друштвене организације из Бањалуке.

- Србско сабрање Баштионик званично као невладина организација постоји тек годину дана. Међутим, као заједница људи који заједно путују по манастирима, који заједно одлазе на литургије постојимо већ неких 5-6 година и за то време смо били активни. Одлазили смо на Косово, на Хиландар, прикупљали смо помоћ за Србе у јужним енклавама КиМ. Давали смо неки свој допринос јачању српске националне идеје на просторима на којима живимо и напросто из тог рада проистекла је потреба да имамо званичну и формалну организацију и негде почетком прошле године регистровали смо се као „Србско сабрање Баштионик“. Главни циљ Србског сабрања Баштионик би било најлакше дефинисати у најширем смислу као помагање и учествовање у духовној обнови србског народа, очувању и снажењу верског, културног и историјског идентитета баштине и насеља србског народа. Циљ нам је да окупљамо верујуће православне Србе који својим животом сведоче своју веру и своје родољубље, и који желе да дају допринос у очувању своје отаџбине, да дају свој допринос у служби Богу и своме роду.

Један од ваших приоритета су добротворне акције. Реците нешто о њима.

- Ми као сабрање имамо у свом програму прихваћену обавезу да у сва четири православна поста организујемо добротворне акције. Дакле, у божићном посту смо организовали акцију коју смо назвали по речима нашег почившег патријарха Павла „Будимо људи“. Та акција се односила на прикупљање помоћи првенствено у храни, у гардероби, књигама сиромашним породицама са доста деце. Могу рећи заиста да нам је та акција успела, и да смо, радећи са нашим волонтерима по великим тржним центрима, успели да прикупимо количине хране са којима смо обишли једанаест породица, а када вам кажем да тих једанаест породица има педесет шесторо деце, онда ће то засигурно много више значити. Реч је о породицама које засигурно не би могле прославити Божић у пуном смислу оне богате трпезе, а којима смо ми омогућили не само то, него и безбрижну зиму што се тиче хране, огрева и средстава за хигијену. Све породице су из Републике Српске, помоћ је уручена на подручју територија Бања Луке, Црнче, Котор Вароша и Приједора.

Ко помаже да се сакупи ова помоћ?

- Важно је питање. Донатори су у множини, односно у мноштву. Начин на који ми радимо и помоћ коју ми скупљамо не иде из једног центра. То није државна помоћ, нити помоћ једног или неколико богатих појединаца. Ово је помоћ народа. Дакле, имамо начин скупљања када људи доносе по један литар уља, по један килограм, и сад, ви знате колико људи треба бити укључено да би се скупило неколико тона брашна.

Каква је била реакција породица којима сте довезли ове поклоне?

- Већина њих није очекивала и није имала информацију да ћемо им ми доћи у посету. Посете и уручење помоћи смо организовали у само предвечерје, да тако кажем, Божића. Сви они су прво са чуђењем и изненађењем регистровали наш долазак. Долазе људи који одједном истоварују нешто из комбија, износе им. А најлепшу реакцију смо заиста имали од најмађих од деце. Можете мислити какво је било одушевљење деце која нису добила ни новогодишњи пакетић, коју не посећује Деда Мраз, нити Свети Никола, којима се онда појави неки чика и да им тако жељену играчку или пакет слаткиша. Заиста су биле дивне реакције. Било је чак и суза, обостраних, јер, ето, кад видите да сте некоме улепшали па макар један дан, онда осетите и ви да сте нешто урадили и заиста осетите ту радост Божића, радост Христовог рођења.

Ваша добротворна делатност се распростире и на Косово?

- Ми смо до сада упутили, могу рећи слободно, три конвоја, пошто се радило о камионским количинама робе, на југ Косова и Метохије нашој браћи Србима који живе у енклавама. Ради се о Грачаници, ради се о Новом Брду и Прековцу. Радом добротворне организације „Мајке девет Југовића“ из Грачанице у околини Новог Брда постоје пет јавних кухиња и пекара у којима се хране Срби из оближњих села, негде око две хиљаде, на жалост. А кухиња је била доведена у веома тежак положај. И то јесте била наша прва неформална акција, којом смо кренули прво од својих пријатеља, а затим добили подршку шире јавности и успели да прикупимо количину помоћи од стотинак тона. Већу количину од те прикупљене је довезла само Руска Федерација прошле године, када је 25 шлепера помоћи стигло на Косово.

Да ли је Сабрање Баштионик некако везано за политику?

- Србско сабрање Баштионик није политичка организација. Ми смо непартијска и нестраначка организација. Чињеница је да по својим програмима највише сличности имамо са неким партијама десне оријентације, али још једном понављам – ми смо нестраначка и неполитичка организација. Међутим, живимо у времену у којем се политика бави нама и нашим животима на сваком кораку. Тако да многе активности које спроводимо заправо и јесу политика. Ако живите у ентитету који се зове Република Србска, а чији службени језике се не зове србски језик, него „матерњи језик србског народа“, онда је засигурно да ви морате политички деловати да ту ситуацију промените. Такође ако имати ситуацију да је ћирилица, иако је и службено писмо подједнако уз латиницу, веома мало заступљена. Има јако много ствари, јако много решења у Републици Србској, у Босни и Херцеговини са којима ми као народ нисмо задовољни. Чињеница је да те проблеме и те услове можемо побољшати само политичким радом. Тако да, у смислу стварања бољих услова, у најширем смислу за останак и опстанак Срба западно од Дрине, онда – да, ми се бавимо и политиком. Један пример ћу вам навести. Имамо, дакле, ситуацију постојања Хашког трибунала који, заправо, јесте политички суд. Наше активности су биле усмерене у пружању подршке генералу Војске Републике Српске Ратку Младићу, обележавајући и датум његовог хапшења и организујући промоцију књига и предавања на којима се говорило о генераловом раду и о самом току процеса. Дакле, и то спада у домен политике. Много је тих активности које су заправо политички рад. Значи, позиција у којој се залажемо за забрану абортуса, за забрану јавног пропагирања порнографије, хомосексуализма. Све су то активности које се могу постићи политичким радом.

Да ли је делатност ваше организације везана за Русију?

- Наше директне активности нису везане за Русију. Русију свако од нас носи у свом срцу. У Републици Србској постоји неколико удружења србско-руског пријатељства. Са два од њих, која раде у Бања Луци – руско-србско пријатељство Мост и Братство – и наше Сабрање Баштионик сарађује у најужем смислу. Имали смо такође једну заједничку активност у којој смо потпомогли Руском дому који је прошле године отворен у Бања Луци у промоцији књиге „Несвети, а свети“ архимандрита Тихона. Наравно да су наше очи, да тако кажем, уперене у правцу истока, у правцу Русије.

Тимур Блохин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: bastionik.org/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер

НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА