BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Све очи упрте у Арктик

23.01.2013. год.

На Арктику је будућност. До таквог закључка долази свако разматрање перпсектива развоја човечанства на било ком форуму. О томе се говорило и на форуму Врата у Арктик који се одвија ових дана у норвешком градићу Тромсе, који локално становништво сматра престоницом Арктика.

Трећина светских резерви гаса и 15% светских резерви нафте, 9 милиона становника и најкрхкија природа – све то чини Арктик сложеним, али врло привлачним регионом како за бизнис, тако и за политичаре и дипломате. Осам арктичких држава које улазе у арктички савет (Русија, Норвешка, Канада, Финска, Шведска, Исланд, САД и Данска) дошло је до важног закључка – на Арктику треба водити мирни дијалог, и војна интервенција у овом региону једноставно је недопустива. Русија која има највећу арктичку територију, осим активног освајања региона, активно сарађује са другим земљама у тој области. Сарадња Русије са Норвешком на Арктику траје већ неколико деценија, кометарише за Глас Русије министар иностраних послова Норвешке Еспен Барт Еиде:

- Ми смо плодотворно сарађивали са Русијом низ година. Код нас постоји неколико институциналних оквирних споразума. Баренцова, евро-арктичка сарадња, која ће ових година навршити 20 година, Арктички савет приполарних земаља. И што је још важније, чињеница да су Русија и Норвешка постигле договор да ћемо све спорове регулисати у складу са словом Конвенције УН за поморско право. Питање није у томе да ли су се земље договориле или нису о појединим питањима, зато што је то велика реткост. Ја сам министар иностраних послова и сваки дан имам посла са неслагањима у мишљењу. Овде је главно колико је слично наше виђење тога по којој схеми треба тражити решења. И мислим да на Арктику такво виђење постоји.

У целини, министар иностраних послова Норвешке окарактерисао је сарадњу са Русијом на Арктику као активну. Са њим се сагласио и његов колега, бивши премијер Шведске Карл Билт, који такође позитивно говори о сарадњи са Русијом у Арктику.

- Све земље чланице Арктичког савета забринуте су за очување крхког биолошког диверзитета Арктика, заинтересоване за јачање међународне сарадње у региону, недопуштање војног конфликта, решавање питања освајања природних ресурса.

Наредни председавајући Акртичког савета је Канада. Њено председавање ће отворити нови, други циклус председавања од тренутка оснивања организације 1996. године. Министар здравља и економског развоја северних територија Канаде Леано Аглукак за важан моменат у арктичком дијалогу сматра сарадњу са народностима које живе на северу:

- Код нас постоји договор о територијалним претензијама, који помаже да се решавају ова питања. Ипак важан део је информисање међународне заједнице о томе да је неопходно штитити дивљу природу, своју земљу и оне народе који су вековима живели на северним територијама. Важно је имати дијалог са малим народностима које живе у тим регионима о којима говоримо.

Растуће интересовање за Арктик од стране земаља и удружења која немају директан излаз у регион још једном демонстрира његове огромне перспективе за човечанство. Члан комисије ЕУ за риболов и поморске послове Марија Даманаки је саопштила да већ до маја ЕУ очекује решења Арктичког савета о томе да ли ће унија постати удружење-посматрач. Учесници Савета нису против активног интересовања Јужне Кореје, Кине, ЕУ, Сингапура према Арктику. Према њиховом мишљењу, то додаје престиж организацији и чини је важном платформом за разматрање перспектива развоја овог региона.

Маргарита Богатова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА