BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Штит и мач Русије у сајберпростору

22.01.2013. год.

ФСБ Русије отвара нови невидљиви фронт. У складу са указом председника РФ, специјална служба формира државни систем проналажења, упозоравања и спречавања кибернетичких напада. О томе колико је озбиљна данас претња од компјутерског напада на информационе ресурсе наше земље и шта да се очекује у перспективи у интервјуу за Глас Русије испричали су експерти.

Рат у виртуелном простору више није фантастика. Упечатљива потврда је шпијунски вирус Црвени октобар који је нашла лабораторија Касперског и који је нападао компјутерске мреже владиних организација и научних центара одбрамбеног значаја по читавом свету. До данас није утврђено ко је оперисао тим програмим, ипак размере расрпостирања вируса и објекти његове активности дају основе да се говори о масовној обавештајној акцији. И у таквој ситауцији формирање нове структуре која треба да изгради одбрану информационих ресурса Русије сасвим је закономеран корак.

У Русији постоје одреди информационе безбедности и супротстављања криминалу у сајберпростору. Ове структуре постоје како у ФСБ, тако и у МУП-у, при томе понекад делују заједно. Ипак, по мишљењу директора за развој бизниса компаније Гротек Александра Власова, формирање посебне профилосане структуре једина је исправна одлука.

- Одлука председника је сасвим адекватна, поводом тога што број сајбер напада на различите ресурсе стално расте. Тема безбедности критички важних инфраструктура све више се помера у раван супротстављања сајбер тероризму, зато сматрам да је одлука изазвана управо тиме.

Са своје стрне директор Центра за друштвено-политичка истраживања Владимир Јевсејев сматра да ће нова структура пре свега морати да се позабави виртуелним нападима усмереним на извршење реалних терористичких аката.

- То је нови облик тероризма, сајбер тероризам. И он може да доведе до реланих људских жртава. О томе се говори у првом реду. Русија може да пострада од сајбернапада од стране недржавних фактора, између осталог терористичких организација, које имају своје циљеве на Северном Кавказу, или у неким другим регионима Руске Федерације. Мислим да то изазива највећу опасност. Потребна је специјална заштита за све системе управљања ваздушним саобраћајем, у целини транспортом. То поред заштитних система везаних за државну управу, управу Оружаним Снагама. Све то постаје све неопходније.

Експерти истичу да ће се број и интензитет сајберконфликата у будућности увећавати, и структуре формиране у Русији за супротстављање опасностима сасвим су закономерни корак. Остати без њих у условима сајбер рата исто је што и борити се сабљом против тенка.

Григориј Миљенин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/kryptyk/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

САД немају намеру да се директно сукобљавају са руским снагама у име Кијева, изјавио је високи званичник


Француски председник осудио је напад Техерана на Израел и позвао на јачање санкција

Председник је за погоршање ситуације окривио недостатак војне помоћи са Запада


Упркос огромној војној помоћи читавог Запада, већ је свима јасно да је победа Русије на украјинском фронту неминовна и да ће уследити ускоро. И управо је то и време...

\"Пламен\" израелског рата са Хамасом прети да захвати цео Блиски исток, изјавио је амбасадор Пекинга у УН


Министру у Влади Србије задуженом за односе са дијаспором Ђорђу Милићевићу данас је забрањено да запали свећу и положи цвеће на споменик жртвама усташког логора Јасеновац. Рекли су ми...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА