BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У Европи расту антиисламистичка расположења

22.01.2013. год.

Немачки социолози су упозорили на јачање непријатељства према исламу међу локалним становницима Немачке. По њиховим речима, нетрпељивост према муслиманима се распростире у свим социјланим слојевима, и међу елитом, и међу онима који живе од социјалне помоћи.

Слична расположења бележе се практично у свим земљама Северне и Централне Европе. Може се говорити о таласу исламофобије. Чињеница да је сада тим расположењима заражена пре свега толерантна европска средња класа, и изазива, по свему судећи, највећу узнемиреност бранилаца права локалних муслимана.

Међутим експерти у споју локални муслимани позивају да се реч „локални“ стави у загради. Пошто актуелни немачки муслимани су у најбољем случају друго-треће, а најчешће прво поколење, највероватније Турака. Користећи послератне евроспке комплексе, што се посебно тиче Немачке, они су се максимално, а понегде и демонстративно, дистанцирали од социокултурних традиција своје нове домовине. Говори експерт Института за Европу Владислав Белов.

- Ислам је у Немачкој проширен првом реду међу мигрантима. Прави исламисти међу грађанима немачко порекла могу да се изброје на прсте. зато је реч не само о одосу према исламу, колико о односу према мигрантима, који исповедају другу религију. Овај однос је заснован на томе како се дошљаци односе према традиционалном начину живота и култури. Проблем се може формулисати на следећи начин: колико европска култура која се заснива на хришћанским вредностима, може да егзистира са другим културама. ако муслиманске заједнице буду испољавале непоштовање према локалним културама, обичајима, тада ће расти непријатељство. то је птиање спремности грађана са миграционим фоном да се уклапају у леокалну културу. али вероватноћа непријатељства као масовне појаве је минимална.

Основне примедбе европљана према муслиманима не тичу се ислама као таквог. Прва примедба је нахлебништво, пошто многи мигранти не желе да раде, а сада вероватно више не могу због губитка елементарних радних навика. Друга по значају примедба је занемаривање локалних традиција и културе. И оно није религиозног, већ социјалног типа.

Као одговор муслимани оптужују европљане за дискриминацију приликом пријема на посао. И осим тога муслимани сматрају да у оквиру закона они могу да исповедају веру својих предака и да обављају све неопходне ритуале.

У ствари, како тврде многи експерти, корен проблема је у отме што су стране у овом конфликту изгубиле заинтересованост за мирну коегзистенцију. Ни једнима ни другима нису потребни већи компромиси са другом религијом. Европским муслиманима зато што им нова домовина дозвољава да живе и да се понашају тако како су вековима живели и понашали се њихови преци. А староседецима зато што сматрају да границе здравог разума у спору две цивилизације одавно су нарушене. То је и дало повод водећим европским политичарима да тврде да је дошло до краха мултикултуралности. Говори историчар ислама, професор Високе школе економије Леонид Сјукијајнен.

- По мени, говорити о краху политике мултикултуралности није основано. Зато што у стварности оваква политика се није спроводила. Друга је ствар што ја не бих говорио о исламофобији. Може се питање поставити и тако. Али то је само једна од страна проблема. Реч је о проблему укључености муслимана у европски културни, јавни простор.

Све то је наравно тако. Али корене исламофобије на европском континенту треба тражити ипак у главама самих староседелаца, тачније у њиховој души.

Сергеј Дуз,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/ jikatu/cc-by-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА