BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија и Кина у борби за бангладешко тржиште наоружања

21.01.2013. год.

Након разговора са премијером Бангладеша Шеик Хасином, председник Владимир Путин је изјавио да ће овој земљи бити отворен кредит на милијарду долара за куповину наоружања. Могуће је да се ради о испорукама хеликоптера, технике за ПВО и копнене снаге.

Вероватно хеликоптери, које намерава да купи Бангладеш, припадају одређеној модификацији Ми-17, најпопуларнијег руског хеликоптера на спољном тржишту. Сиромашније државе, као Бангладеш, нису у могућности да набаве нове јуришне хеликоптере Ми-35, Ми- 28 и Ка-52.

Највероватније ће Бангладеш да добије и мању партију ракетних система ПВО средњег и малњег домета, „Бук“ или „Печора-2“, или ПЗРК. Испорука тенкова је мало вероватна пошто је Бангладеш недавно склопио уговор на куповину кинеских МВТ-2000. Међутим могуће је да ће Бангладеш постати купац руске лаке оклопне технике, као што су БТР-80/82 или БМП-3.

На данашњи дан на тржишту Бангладеш доминира Кина, која је у протеклих неколико година склопила неколико великих уговора. Исто као и Русија, Кина узима у обзир ограничене финансијске могућности Бангладеша и труди се да испоручује технику по максимално повољним условима. Године 2011. војска Бангладеш је обавестила о куповини 44 кинеска тенка МВТ-2000 и 3 оклопне машине за ремонт и евакуисање на укупан износ од $160 милиона. Био је такође склопљен уговора о куповини 16 ловаца J-7BGI. Кинези су дали изузетно велики попуст на ловце, око 50%. Тако да је цена сваке летелице износила свега $5,85 милиона. Кина ће испоручити патролне бродове за Ратну морнарицу Бангладеш, као и нове образце наоружања за ратну морнарицу, укључујући и противбродске ракете.

Са историјског гледишта Кина је највећи испоручилац наоружања за Бангладеш и може се користити предностима, које проистичу из ових околности. Бангладеш иначе има знатну количину старијих тенкова „тип 59“ кинеске производње и планове за њихову модернизацију. Овај задатак очигледно ће решавати кинеске компаније. Сада купљени ловци J-7BGI биће лоцирани на истој бази, где су се налазили кинески J-7 раније модификације.

У исто време Бангладеш тежи диверсификацији војног и цивилног увоза високе технологије. Осим кредита за куповину оружја, Русија и Бангладеш потписали су споразум о руском кредиту од $500 милиона за изградњу прве у земљи нуклеарне електране.

На први поглед војно-техничке амбиције Бангладеш изгледају необично, међутим ову земљу није мимоишла паназијска трка у наоружању. Бангладеш нити може нити жели да се надмеће у области наоружања са Индијом, са којом граничи готово са свих страна. Док су односи са Мјанмаром мало компликованији. Између две земље дуже времена постојали су гранични спорови, који су периодично кулминирали ескалацијом затегнутости дуж целе границе. Упркос одлуци Међународног суда УН по питању морске границе између Мјанмара и Бангладеша, до потпуног успостављања пуног поверења проћиће још доста времена.

Нестабилност у Мјанмару периодично прети Бангладешу таласом избеглица муслимана, који су постали жртве етничког и верског насиља. Бангладеш је 2012. године био принуђен да појача обезбеђење границе, да би спречио улазак на своју територију велике масе избеглица. Притом треба истаћи, да су Русија и Кина – основни партнери у области војно-техничке сарадње како за Мјанмар, тако и за Бангладеш. Економски раст ове две земље у изазваће перспективи све већи интерес руских и кинеских испоручиоца наоружања. И то може постати предмет руско-кинеског надметања.

Василиј Кашин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интензитет инсистирања на невиности Украјине је необичан, изјавио је руски министар спољних послова


„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА