BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У Африци деле сфере утицаја

19.01.2013. год.

Француски војници воде успешну контратерористичку операцију у Малију. У четвртак од исламиста је преузет град Кона. Противник је претрпео значајне губитке, рапортира војска. У контексту таквих бодрих изјава питање шта раде стране оружане снаге у туђој земљи повлачи се у други план.

Међутим Париз је донео одлуку о војној операцији у Малију пре добијања одговарајуће дозволе СБ УН. Касније је одобрење СБ било добијено, али до тада бомбардовање групе наоружаних устаника и њихове позадине из ваздуха Французи су водили већ неколико дана. Историјске односе између метрополе и њених колонија тешко је искоренити, сматра заменик директора Института за земље Азије и Африке Леонид Гевелинг.

- Француска после проглашавања независности њених афричких колонија сачувала је са њима јаке везе. Француска кулутра је пустила у овим земљама дубоке корене. То се одразило, разуме се, на војно-политичку ситуацију. Француске снаге за брзо реаговање остале су у низу афричких земаља и прилично активно су утицале на њихову унутрашњу политику.

Пруживши независност афричким колонијама, Париз је остао тамо у виду државних чиновника и интелигенције, који су стекли образовање у високошколским установама Француске. Својима је Париз увек био спреман да помогне, истиче експерт Института за Исток РАН Борис Долгов.

- Француска се активно умешала у унутрашњи конфликт у Обали Слоноваче. Тада је Француска подржала актуелног председника Лорана Гбагба у његовој борби против супарника који је победио на изборима. Али затим су ови резултати били оспорени. И француски специјалци су фактички свргли претходног председника и довели на власт актуелног председника Обале Слоноваче Лорана Гбагба који је био ожењен француском грађанком. То је било директно мешање.

У Чаду Французи су спасавали режим Идриса Дебија, у Либији су свргли Гадафија. При томе, фактички провоциравши интервенцију Запада у Либији и не предузимајући у интервенцији најактивније учешће, Француска је наљутила Туареге. Сада мора да плаћа за то, каже шеф Центра за истраживања руско-афричких односа Афричког института РАН Јевгениј Корендјасов.

- Жестоко разбијање Гадафијевог режима, његово свргавање и убиство, несумњиво, подстакли су екстремистичка расположења не само на северу Африке, већ и у земљама јужно од Сахаре. Туарези који су се налазили у саставу Нациоалне армије Либије и остали верни свом вођи, сакрили су се у Сахари, узевши са собом огромну количину оружја, авиона, муниције. Сада они чине окосницу одреда џихадиста на Малију.

Ситуација се компликује тиме што је у Африци изгледа започело ново прекрајање свера утицаја, каже шеф центра за глобална и стратешка истраживања Афричког института РАН Леонид Фитуни.

- Видимо у целини заоштравање војно-политичке ситуације на читавом афричком континенту. То није случајно. Конкрентне форме и узроци интервенција у разним регионима су различите. Овде је и либијски пример, и примери „благог“ мешаља у оним земљама где увођење војних снага није било потребно. Али заоштравање нове битке за Африку постоји. По свему судећи, треба очекивати даље јачање негативног покрета читавног континента. Он све више постаје објекат супарништва разних земаља у прерасподели глобалних интереса.

Судећи по томе како се развија ситауција, Париз не планира да одустаје од своје улоге у животу Африке. Ових дана стигло је саопштење о погибији два француска специјалца у Сомалији који су покушали да се заложе за свог агента. Агент је такође погинуо.

Наталија Коваленко,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.

Законодавци ће ове суботе гласати о закону о помоћи, тврди Мајк Џонсон


Запад не може да обара руске ракете, изјавио је највиши дипломата ЕУ

Ко смо ми? Завичајно удружење "Хаџи Продан" основало је неколико е



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА