BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Бродови "Сојуз" повешће Американце на МКС

16.01.2013. год.

Председник САД Барак Обама је потписао закон који омогућава Наси да реализује исплате Русији за пребацивање америчких астронаута на Међународну космичку станицу до краја 2020. године. Администрација САД у условима ограниченог финансирања космичког програма одустала је од летова бродова вишекратне намене.

Свако место у руском Сојузу коштаће САД 60 милиона долара. Цена пребацивања једног америчког астронаута на МКС није узета паушално, већ су је прорачунале обе стране, при томе она подразумева не само место у космичком броду. То је и исхрана и осигурање разног потрошног материјала, пошто наредних година све намирнице ће пребацивати само руски бродови. Што се тиче питања да ли је то повољно за Русију, додатни новац космичкој грани неће сметати. А и оптерећење на космичку грану се увећава, подвлачи главни уредник листа Новости космонаутике Игор Марињин:

- Индустријска предузећа, између осталог Ракетно-космичка корпорација Енергија правее космичке бродове Прогрес за пребацивање опреме на станицу на ивици могућности. Већ неколико година не полази за руком да се направи брод вишка, како би њиме летели туристи. Фабрика која у Енергији ради на разради и производњи ових бродова могла би да се позабави перспективним космичким бродом. Али сви њени капацитети су заузети. За Русију је то велико оптерећење. Али истовремено ми смо партнери у орбиталној станици и преузели смо на себе такве обавезе када смо разматрали питање прудужетка рада МКС до 2020. године.

Сарадња Русије и Америке, као и других партнера не ограничава се само МКС, већ има шире перспективе. Може се говорити о заједничким програмима освајања Месеца и Марска. Узимајући у обзир ову чињеницу у замену за пребацивање Американаца на станицу могао би да се добије доступ другим технологијама које поседују САД, али не поседује Русија, сматра експерт за космичку политику Андреј Ионин.

- Тренутна предност у пилотираним технологијама могла би да се искористи и другачије да се добије нешто скупље. Пилотиране технологије нису нешто што се продаје за новац. То се размењује на исте такве технологије или приступ таквим технологијама.

Данас су се на тржишту космичких услуга појавили нови фактори, расте конкуренција. Русија је увек била међу лидерима на овом тржишту, посебно у сегменту космичког лансирања. И данас њене позиције не слабе, подвлачи Игор Марињин.

- Сада је најважније да наше ракете носачи лете и пребацују корисни терет на потребне орбите без проблема. А конкуренција расте само од стране Кине, која увећава број лансирања, општих и комерцијалних. САД врши мало лансирања, они немају довољно ракета. Европска космичка агенција такође није конкурент. Нас спасава од губитка оптерећења само повећање поузданости ракета носача. Управо поузданошћу космичке технике бави се Роскосмос.

Конкретан корак у том правцу биће производња нове серије ракета носача Сојуз-2 са дигиталним системом управљања. Управо њима наредних година руски космички теретњаци ће полетети ка МКС. Роскосмос је већ наручио ракете носаче Сојуз-2. Дигитални систем управљања постављен на овој серији ракета дозвољава да се двоструко увећа поузданост рада. Већ крајем 2013. и 2014. године биће одржана прва два лансирања бродова Прогрес помоћу нових ракета.

Олег Нехај,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник

Председници Бразила и Јужне Африке одлучили су да не учествују на том догађају, који искључује Русију, наводи се у извештајима


Инвестициона група на челу са Џаредом Кушнером склопила је посао за изградњу хотела у Београду вредног 500 милиона долара


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА