BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Грандиозни планови Роскосмоса

16.01.2013. год.

 

Удео Русије на међународном ракетно-космичком тржишту треба да скочи за 8 година са 10 до 16 одсто. Ради тога грана треба да увећа обим производње два пута, стоји у Државном програму развоја космичке делатности за 2013-2020. годину. Документ је разрађен после низа неуспеха, укључујући губитак станице Фобос-Грунт и неколико сателита.

Као главни приоритет вишестраног програма наведено је осигурање гарантованог доступа Русије у космос и развој раектно-космичке технике и индустрије. Планирано је између осталог да се формира тежак ракетни комполекс Ангара-А5, који ће стартовати са новог космодрома Восточни. Актуелни космодроми Плисецк и Бајконур ће бити модернизовани. Планира се да се увећа број руских модула на Међународној космичкој станици – од пет до седам 2018. године. Поставља се задатак да се четири пута увећа прецизност одређења координата системом Глонас, до 0,6 метара. Овакав резултат планира се на рачун лансирања најновијих сателита. То ће захтевати пребацивање домаће технике на нову електронску базу.

У области научних истраживања планирано је да се лансирају три сателита опсерваторије и да се постави програм за проучавање Месеца уз помоћ станица за слетање Месец-Глоб и Месец-Ресурс, а такође мисија за пребацивање узорака месечевог тла на Земљу.

У програму је задатак развоја технологије интерпланетарних летова, непланетарне делатности човека и формирања пилотираног система који је у стању да осигура летове човека на Месец до 2020. године. То не значи да ће се већ 2020. Руси упутити на Месец, каже академик Руске академије космонаутике Александар Железњаков.

- У програму је речено да треба да буду разрађена техничка средства. Али није реч о самом лету. Он ће бити обављен после 2020. године. Сада постоји јасно разумевање и финансирање само космичког брода. Када буде завршено пројектовање, тада ће бити јасно са којом ракетом ће брод бити искориштен. За сада се не може рећи поуздано да ли ће то бити Ангара, нови Сојуз или Зенит.

Али лет ка Месецу и слетање на њега није једно исто. Могућности сличних летова су унапред положене у конструкцију легендарног брода Сојуз, истиче други саговорник Гласа Русије, дописни члан Руске академије космонаутике Јуриј Караш.

- То не значи да се може узети Сојуз-ТМА, спреман за лет на МКС и место на станицу да се пошаље на Месец. Њега треба модификовати, али није потребан принципијелно нови брод. Шта више, ракетно-космичка корпорација Енергија је предлагала чак туристички лет на Месец на Сојузу за сто милиона долара пре 5 година.

По мишљењу Јурија Караша, стварајући нови брод за лет на Месец, треба обавезно да се ствара и техника за слетање на њега. У противном то би било понављање америчког програма од пре пола века. Посада Аполона-8 је облетела Месец још 1968. гдоине. Не зна се такође посредством које мисије се планира достављање месечевог тла на Земљу 2020. године. Станице Луна-Глоб и Луна-Ресурс за обратни старт ка Земљи нису намењени, истиче експерт.

Између осталог програм је оквирни документ и није обавезно да у њему буду детаљно прописане све мисије и научни пројекти, појаснио је у интервјуу за Глас Русије Александар Жељезњаков. Треба уклонити дисбаланс који се појавио међу потребама Русије у савременим космичким системима и актуелним нивоом развоја. На достизање овог циља је усмерен програм.

У понедељак се сазнало за први конкретни корак за његову реализацију. Ове недеље Роскосмос ће дати влади предлоге за реструктуризацију космичке гране. Биће формирано пет ресорних холдинга.

 



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер

НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА