BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Загонетке Старе Нове године

13.01.2013. год.

Уколико сматрате да су новогодишњи празници завршени и да се сада можете мирне душе посветити уобичајеној свакодневници, принуђени смо да вас разочарамо, или - обрадујемо... Све зависи од вашег односа према празницима. А још прецизније, - према Новој Години. Руси га воле, и спремни су да што чешће славе. Још почетком прошлог века, за време совјетске власти, пружила им се могућност да по други пут у години у поноћ наздраве шампањцем. А сада, не само они, него и становници неких других земаља имају повод за весеље. Свима који то желе, ова прилика ће се пружити у ноћ са 13. на 14. јануар.

Две недеље након званичног дочека Нове године, не само у Русији, него и у Украјини, Белорусији, Србији, Црној Гори, Републици Србској и појединим деловима Швајцарске, биће дочек Старе нове године.

Одакле је пореклом ова традиција? Сам назив наводи на везу са старим јулијанским календаром, по којем је Русија живела до 1918. године, а после је прешла на нови грегоријански календар, по одлуци Владимира Лењина. Узгред, разлика између ових календара и даље се акумулише, и 2101. године дочек Старе Нове године ће бити у ноћ са 14. на 15. јануар, а православни Божић биће 8. јануара.

Са Старом новом годином је везано мноштво обичаја и традиција. Према староруском календару овај дан је био посвећен Василију Великом и звао се Васиљев-дан, када се на селу славио стари празник „авсењ“ – празник земљорадње, везан са обредом угађивања будућим приносима. У разним градовима и сеоским насељима били су своји обреди, али је свуда био присутан обичај да се по кући поспе пшеница, да би година била плодна, да да буде опште весеље са песмама и игром. Ноћу су у (руској) пећи кували посебну кашу. Уколико је ћуп са припремљеном кашом био пун, каша јака, онда се очекивала срећна година, а кашу су јели ујутро. Уколико би каша „искипила“ или ћуп напукао, - онда се очекивала лоша година, а каша се бацала у бунар. Одатле је и порекло популарног у Русији веровања „како дочекаш нову годину, таква ће ти и бити“,- и то је дан-данас актуелно веровање савремених Руса, који се труде да припреме богату трпезу и да се поштено провеселе.

Није на одмет да се овог дана врача-гата. По причама из старих времена, на Стару Нову годину падају најтачнија прорицања, посебно девојкама за удају. Према породичним предањима, моја прабаба је гатала на Стару Нову годину и тачно видела лик мог прадеде. Прича се, да се гатањем са огледалом и свећама овог дана године, може видети шта те чека наредне године.

Све у свему, без обзира на бројне шале на рачун Руса, што се тиче наших традиција да се двапут дочекује Нова година, ипак је Стара Нова година – посебна и јединствена појава. И има велики успех на целом постсовјетском простору. Милиони људи памте овај празник, и славље је готово веће него у „класичној варијанти“ Нове године. Чак шта више,- сваке године овај празник има све више присталица не само на простору ЗНД, него и у целом свету.

Тако, да ако са 31. децембра на 1. јануар нисте стигли да пожелите да вам се оствари нека најскривенија жеља, уколико желите да сазнате шта ли вам је припремила Фортуна у новој години или ако једноставно желите да нађете још један разлог да се сретнете са рођацима или пријатељима, - имате добру прилику да урадите то за Стару Нову годину.

Аљона Ралкитина,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Голос России/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА