BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Легенде и лажи о Хиндукушу

12.01.2013. год.

Уочи посете авганистанског председника Хамида Карзаја Вашингтону, која је трајала скоро недељу дана, представници америчке стране су изјавили да САД планирају да заврше 2014. своју мисију у саставу Међународних снага безбедности.

Како је рекао Бен Родс, одговорни у савету за националну безбедност САД за стратешке комуникације, Бела кућа не одбацује могућност „нулте варијанте“ у којој би америчка војска, која на Хиндукушу има 68 хиљада људи, може да у потпуности буде повучена са те територије.

Бела кућа сматра главним за завршетак мисије у Авганистану остварење два важна задатка – коначни пораз Ал Каиде и помоћ властима у Кабулу да преузму у потпуности одговорност за безбедност у земљи. То ће зависити још и од резултата преговора који се сад воде о новом билатералном споразуму у којем је присутно и питање о имунитету и судском гоњењу америчких војника. Дакле, „нулата варијанта“ има низ услова.

Немачки лист Junge Welt се у том смислу исказао категоричније. Свој коментар на тему повлачења Нато из Авганистана, је насловио отворено: „Јавна лаж и чиста спекулација“. „Пропагандистичке тврдње Запада о циљевима и временским оквирима своје мисије на Хиндукушу су се последњих 11 година мењале небројено пута“ – пише лист. Занимљиво је писање и у немачком Die Zeit-у: „Федерална влада сматра да су планови САД о повлачењу војске неизводљиви“.

А како још оценити сличне планове када нам са Хиндукуша стижу овакве вести о првим данима нове године: „Авганистански војник убио једног и ранио још шесторо британских војника“ или „Ракетиран је међународни аеродром Кандахара“?

Шеф одељења за европску безбедност Института за Европу Дмитриј Данилов сматра да је ситуација веома опасна:

- Одсуство или слабљење међународне војне подршке у Авганистану је веома ризично. Није јасно како изаћи на крај с тим ризицима. Нејасан је и темпо повлачења војске на Хиндукушу. То нико још није израчунао. А не ради се само о Авганистану. Ради се о читавој Централној Азији.

Копредседник немачког Фонда за анализу проблема Авганистана Томас Рутиг је у интервјуу за Глас Русије рекао буквално следеће:

- С једне стране страна војска помаже стабилизацији ситуације. Тако се чини многим Авганистанцима. С друге стране – она је истовремено фактор дестабилизације, јер је циљ напада талибана. Лидери Талибана су изјавили да су спремни за политички дијалог само под условом да војска коалиције напусти земљу. У томе је читава дилема. А решити ту ситуацију је могуће само политичким одлукама.

Поред свега осталог, САД и НАТО ће морати да узму у обзир и став Русије. Москва сматра да коалиционе снаге, које делују према мандату СБ ОУН, морају добити мандат и за завршетак операције, ако буде одлучено да је мисија завршена, исто као и мандат за почетак нове мисије`. Вашингтон о томе засад ћути.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Брисел говори о слободи говора, али је не подржава, изјавио је председник Доњег дома руског парламента

САД и њихови савезници се плаше да ће Москва изгубити рат, изјавио је украјински лидер


„Акутна фаза војно-политичке конфронтације са Западом је у пуном јеку“, изјавио је министар спољних послова Москве

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА