BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Легенде и лажи о Хиндукушу

12.01.2013. год.

Уочи посете авганистанског председника Хамида Карзаја Вашингтону, која је трајала скоро недељу дана, представници америчке стране су изјавили да САД планирају да заврше 2014. своју мисију у саставу Међународних снага безбедности.

Како је рекао Бен Родс, одговорни у савету за националну безбедност САД за стратешке комуникације, Бела кућа не одбацује могућност „нулте варијанте“ у којој би америчка војска, која на Хиндукушу има 68 хиљада људи, може да у потпуности буде повучена са те територије.

Бела кућа сматра главним за завршетак мисије у Авганистану остварење два важна задатка – коначни пораз Ал Каиде и помоћ властима у Кабулу да преузму у потпуности одговорност за безбедност у земљи. То ће зависити још и од резултата преговора који се сад воде о новом билатералном споразуму у којем је присутно и питање о имунитету и судском гоњењу америчких војника. Дакле, „нулата варијанта“ има низ услова.

Немачки лист Junge Welt се у том смислу исказао категоричније. Свој коментар на тему повлачења Нато из Авганистана, је насловио отворено: „Јавна лаж и чиста спекулација“. „Пропагандистичке тврдње Запада о циљевима и временским оквирима своје мисије на Хиндукушу су се последњих 11 година мењале небројено пута“ – пише лист. Занимљиво је писање и у немачком Die Zeit-у: „Федерална влада сматра да су планови САД о повлачењу војске неизводљиви“.

А како још оценити сличне планове када нам са Хиндукуша стижу овакве вести о првим данима нове године: „Авганистански војник убио једног и ранио још шесторо британских војника“ или „Ракетиран је међународни аеродром Кандахара“?

Шеф одељења за европску безбедност Института за Европу Дмитриј Данилов сматра да је ситуација веома опасна:

- Одсуство или слабљење међународне војне подршке у Авганистану је веома ризично. Није јасно како изаћи на крај с тим ризицима. Нејасан је и темпо повлачења војске на Хиндукушу. То нико још није израчунао. А не ради се само о Авганистану. Ради се о читавој Централној Азији.

Копредседник немачког Фонда за анализу проблема Авганистана Томас Рутиг је у интервјуу за Глас Русије рекао буквално следеће:

- С једне стране страна војска помаже стабилизацији ситуације. Тако се чини многим Авганистанцима. С друге стране – она је истовремено фактор дестабилизације, јер је циљ напада талибана. Лидери Талибана су изјавили да су спремни за политички дијалог само под условом да војска коалиције напусти земљу. У томе је читава дилема. А решити ту ситуацију је могуће само политичким одлукама.

Поред свега осталог, САД и НАТО ће морати да узму у обзир и став Русије. Москва сматра да коалиционе снаге, које делују према мандату СБ ОУН, морају добити мандат и за завршетак операције, ако буде одлучено да је мисија завршена, исто као и мандат за почетак нове мисије`. Вашингтон о томе засад ћути.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Систем вредности који доминира Западом је „донео хаос“, сматра мађарски премијер


Високи званичник те милитантне групе изјавио је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинци добију своју државу

ЕУ мора да докаже да није вазал Сједињених Држава, изјавио је француски председник у уводном говору


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће


Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА