BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Оштроумност у подвизима - стил морнара Петра Кошка

11.01.2013. год.

Не знају сви да је током Кримског рата средином 19.века, један од великих хероја био и Петар Кошко, или Петар Мачак. Током опсаде Севастопоља пред ноге адмирала је пала бомба са упаљеним фитиљем. Морнар под именом Петар Кошка није се збунио и убацио је бомбу у котлић са кашом, где се фитиљ угасио. 10.јануара, легендарни херој који је учинио још много подвига, напунио би 185 година.

Кримски рат се водио само 4 године након великог Отаџбинског рата 1812.године. Противници Русије су тада били Британска, Француска и Османска империја. „Кримским“ се овај рат само називао. Заправо, овај је рат обухватао много већу територију. Борбе су се водиле и на Кавказу, на обалама Камчатке, на Белом мору и на Балкану. За разлику од одбране Севастопоља, која је трајала готово годину дана, на неким другим локацијама, бојеви нису толико дуго трајали. На пример, Марк Твен, амерички писац који је тада живео у Европи писао: „Помпеја се боље очувала, него тада Севастопољ“.

Говори професор историјских наука Александар Боханов:

- У западној литератури се до данас о овом рату ћути, јер је он био катастрофалан. Иако је Русија формално закључила Париски мир, фактички победника није било. Није дошло до комадања Русије. Овај је рат показао руску храброст. И француски и енглески генерали су били одушевљени. Рекло би се да је све било уништено, разрушено. Али, Руси су се буквално укопавали у ровове и када би почињао напад, опет би се изнова нејасно откуда појављивали. А европска господа је бежала. Овај је рат ушао у нашу историју као пример народне храбрости.

Морнар Кошка се одликовао дрском храброшћу. Историја памти случај када је Кошка током ноћи, из француског котлића изадио говеђу ногу из кипуће супе. Следећи пут је усред дана одвео непријатељског коња, кога је потом продао, а новац дао за споменик погинулом саборцу.

Мора се рећи да је тада једини прави савезник Русије била Америка. Војни стручњаци из САД, који су дошли да учествују у рату били су оберучке прихваћени. Капитулације у Кримском рату није било. По Париском уговору, Русији није било дозвољено да има морнарицу на Црном мору. Али, након 12 година, ситуација се променила. Уговор је био поништен, флота се поново појавила на обалама. По руским и украјинскоим градовима, много улица носи име Петра Кошке. Легендарни херој је овековечен и у облику споменика. Највише их има у граду славе Руске флоте- Севастопољу.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ru.wikipedia.org/Cmapm/cc-by / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба

Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији


Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму

Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству


Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА