BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Светска економија: наде и страхови 2013

10.01.2013. год.

Извештај „Глобални ризици 2013“ Светског економског форума наводи колапс финансијских институција и водећих светских валута као опасности које могу угрожавати светску економију и у наредних десетак година. Следећа година рискантна је и за САД и њихов фискални систем, као и за Грчку која је већ неколико година на ивици провалије. У исто време руска економија улива наде, а што се Кине тиче, експерти имају подељене ставове.

Аутор израза „фискална литица“ је шеф Федералних резерви САД - Бен Бернанке, који је још пре годину дана упозоравао Конгрес о ситуацији која може да снађе САД почетком 2013.године. Претспоствљало се, да ће од 1. јануара на снагу ступити Акт буџетске контроле, после чега су дешавања у САД и свету могле попримити неконтролисани карактер. Сам по себи овај Акт би био компромисно решење.

Ипак, 2. јануара, постало је извесно, демократе и републиканци су још једном закључили посао, којим је решавање проблема о ограничавању буџетног дефицита одложено за наредна 2 месеца. Постигнута је сагласност - то је одлагање неизбежног, говори за „Глас Русије“ експерт Независне аналитичке агенције „Инвесткафе“ Ана Бодрова:

- Ово такође намеће веома тежак предмет ревизије максималног нивоа америчког владиног дуга. Ова два питања су сада веома оптерећујућа за инвеститоре који неће куповати док се нешто у том погледу не разјасни. У принципу, очекује се да ће врхунац расправа бити до краја јануара, а онда републиканци неће ићина оне компромиса са демократама, о којима су говорили у децембру. И ово је игра пре политике, а не економије.

Проблем је у томе што републиканци и демократе имају фундаментално супротне позиције у вези са финансијском политиком. Републиканци инсистирају на смањењу буџетске потрошње, без повећања пореског оптерећења. Демократе такође желе да смање владине потрошње и повећају порезе на време. Неуспех преговора између републиканаца и демократа могао би да стави Америку на ивицу новог таласа рецесије.

Што се тиче других напетости у светској економији, тј. у Еврозони - овде облаци могу поново почети да се надвијају изнад Грчке, рекао је за „Глас Русије“ члан Управног одбора Дојче Банк у Русији Јарослав Лисоволик:

- Ако се има у виду изборни талас у ЕУ, пре свега у Немачкој, фактор Грчке ће опет постати један од важнијих током ове године. После избора, за Немце ће опет постати важно питање да ли подржавају грчку економију или не. И ако одговор на ово питање буде негативан, онда је веома вероватно, да ће грчки проблеми постати проблем број 1 у другој половини ове године за светска финансијска тржишта.

Осим свега овога, може се очекивати и економски раст Кине и Бразила. По речима Јарослава Лисоволика, постоје основе да се верује, да ће већи темпо економског раста бити забележен и у Русији. По његовим оценама, цена нафте биће 113-114 долара за барел, што је довољно добра цена која омогућава раст руске економије. Осим тога, није искључено појављивање фактора који би били повезани са политичким ризицима, а који би могли да доведу до још већег раста цена нафте.

Укратко, експерти сматрају, да ће се могућа фискална криза у САД у сваком случају, негативно одразити на све светске економије, укључујући и руску. Та је опасност- додатни повод за Русију да делује у смеру диверзификације своје економије, како не би зависила од каприца светских тржишта и од проблема повезаних са економском политиком развијених држава.


  • Извор
  • Глас Русије, фото: SXC.hu/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

На Слобожанском правцу руске трупе су ослободиле скоро половину територије Волчанска. Након што су преузеле контролу над комплексом зграда, предње групе су стигле до порушеног моста у улици Привокзална....


Русија никада није одустала од преговора, за разлику од Кијева, изјавио је изасланик Москве у УН Василиј Небензја

Украјинског лидера, чији је мандат истекао данас, Русија сматра „ратним злочинцем“, изјавио је бивши председник Дмитриј Медведев


Израелски емитер Кан известио је да две зараћене стране нису могле да се сложе око тога како би изгледао „крај рата“


Министар одбране Грант Шапс изјавио је да је то разлог зашто западне нације не обарају руске ракете изнад Украјине


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА