BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија може да повећа испоруку нафте у КНР

10.01.2013. год.

Русија може повећати испоруку нафте у Кину. У сваком случају, овакву иницијативу је, по подацима агенције „Интерфакс“, дао Роснефт. Зато је на преговоре у Москву позвао представнике кинеске нафтне државне корпорације CNPC. Притом, испорука може да се повећа захваљујући додатним капацитетима, између осталог, доводом нафте преко Казахстана. Стручњаци сматрају да Астани оваква ситуација иде у прилог: Казаси могу добро да зараде на транзиту.

Тренутно компанија „Роснефт“ већ снабдева комунистичку Кину „црним златом“. Руска страна се обавезује да све до 2030. године испоручује КНР 15 милиона тона нафте годишње. Међутим, све је већ одавно јасно с порастом енергетских апетита Кине: Пекинг је спреман да купи и више. Тренутно руска нафта у Кину доспева кроз цевовод „Источни Сибир – Тихи океан“ (ИСТО). Роснефт по подацима Интерфакса треба да повећа испоруку на основу сарадње с Казахстаном и коришћења цевовода Атасу-Алашанкоу. За Астану такви планови руске компаније представљају добру вест, каже економиста казахстанског Института за политичке одлуке Сергеј Смирнов.

- За Казахстан то представља директну корист, јер ће цевовод радити пуним капацитетом, пошто тамо нема довољно сопствене нафте за овај цевовод. Чини ми се да у њему није искориштена ни половина капацитета. И кад је грађен већ се рачунало на то да ће се кроз њега достављати и руска нафта.

За транзит ће по неким рачуницама Казахстан моћи да добије до милијарду и по долара годишње. Уосталом, низ стручњака сматра да сарадња с Астаном неће бити толиких размера и да ће због тога транзитна плаћања бити много скромнија. Мишљење стручњака Института за енергетику и финансије Сергеја Кондратјева.

- Вероватно ће се радити о прилично малим износима. У оквиру неколико десетина милиона долара. Зато што ће, имајући у виду структуру експлоатације – то што ће се она померати ка истоку, и имајући у виду факторе потражње у самој Кини, исплативији бити пројекат ИСТО. Зато ће се у краткорочном плану Атасу-Алашанкоу делимично користити за извоз руске нафте, али тешко да ће то у наредним годинама бити значајно.

Руске компаније за нафту и гас су до 2009. године већ користиле казахстански цевовод Атасу-Алашанкоу. Међутим, последњих година су избегавале испоруку овом маршрутом. Да би повратила некадашњу славу транзитне трасе Астана је крајем прошле године увела олакшице у погледу тарифа за руске нафташе и обећала је да ће у случају потребе удвостручити капацитет цеви – до 20 милиона тона годишње. Могуће је да је управо то и заинтересовало Роснефт.

Премда је, по мишљењу аналитичара за нафту и гас из агенције „Инвесткафе“ Јулије Војтович врло мало вероватно да ће Роснефт користити казахстанску машруту.

- Мислим да Роснефт неће допремати своју нафту кроз цевовод Атасу-Алашанкоу, јер има веће користи ако је допрема преко ИСТО. Чак и без обзира на то што је Казахстан у септембру прошле године смањио тарифе за транспорт нафте, руским компанијама је јефтиније да нафту транспортују цевоводом „Источни Сибир – Тихи океан“. Тим пре што је Транснефт у децембру пустио у погон другу фазу, што ће омогућити да се капацитет цевовода повећа до 30 милиона тона нафте годишње.

У ситуацији кад се говори о повећању испоруке руске нафте за Кину стручњаци већ очекују реакције Запада. У Европи су неки у последње време забринути због тога што Русија може да се преоријентише с европског тржишта нафте и гаса на азијски, и да због тога Стари свет наводно неће имати довољно сировина. С тим циљем је Европска комисија замолила највећег оператера цевовода Русије – Транснефт – да поднесе извештај о својим плановима испоруке. Они су уверени да се повећање испорука у Поднебесну ни на који начин неће одразити на европске потрошаче.Кирил Безверхи,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.

Законодавци ће ове суботе гласати о закону о помоћи, тврди Мајк Џонсон


Запад не може да обара руске ракете, изјавио је највиши дипломата ЕУ


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА