BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сбербанка од сада под својим именом осваја тржиште

10.01.2013. год.

Крајем децембра је Фолксбанка у Србији и званично почела да послује под новим именом Сбербанка, с обзиром да ју је у протеклој 2012. години купила та највећа руска банка, па је то повод да се осврнемо на улогу, и слободно можемо рећи, феномен Сбербанке у европским и светским оквирима.

Ради се о томе да је Сбербанка не само највећа банка у Русији, у већинском власништву Банке Русије, него је она и једна од најпрофитабилнијих финансијских институција у свету. Наиме,амерички лист «Форчун» је прогласио Сбербанку за једну од 50 најпрофитабилнијих светских компанија, и на његовој листи се она налази на 15. месту, са приходом који је већи од 6 милијарди долара.

А када је реч о европском континенту, у овом тенутку се Сбербанка налази на 3. месту на листи највећих европских банака, одмах иза британске ХСБЦ и шпанске Сантандер банке. А разлог због кога можемо рећи да је Сбербанка својеврсни феномен, лежи у чињеници да је она, по мишљењу утицајних британских новина «Фајненшел Тајмс», постигла један од највећих успеха у Европи и то у условима велике кризе у еврозони. Као доказ тој тврдњи се наводи упечатљив податак да је Сбербанка, за разлику од скоро свих других великих европских банака, управо у време глобалне кризе куповала активу, па је тако купила читав низ регионалних филијала од аустријске Фолксбанке у Србији, Босни и Херцеговини, Хрватској, Мађарској, Словенији, Чешкој и Словачкој, а такође и Денизбанку, која је једна од највећих банака у Турској.

Постоји неколико веома занимљивих чињеница, које показују какав је статус и значај ове финансијске институције у самој Русији, али и у светским размерама. Наиме, анализа руског Центра за стратешка истраживања је показала да у Сбербанку има поверење чак 54% грађана Руске Федерације, а тај податак је још упечатљивији ако се узме у обзир да у толико великом проценту руски грађани имају поверење само још у Руску Православну Цркву.

Осим тога, почетком прошле године се на незваничан и помало необичан начин потврдио њен утицај, а ради се о томе да је бивши америчи државни секретар Хенри Кисинџер у својој посети Русији, након разговора са највишим руским државним званичницима, имао састанак још и са главним човеком Сбербанке.

Ако би пословање Сбербанке требало сумирати у неколико кључних бројчаних показатеља, онда би било неопходно нагласити да према најсвежијим подацима ова банка поседује 1300 филијала у 16 земаља, а да се њена тржишна вредност процењује на око 70 милијарди долара. Истовремено, укупан број њених клијената се изражава цифром од преко 70 милиона штедиша. Када је конкретно реч о Србији, Сбербанка ту запошљава више од 500 људи и има око 50.000 клијената, са око милијарду евра капитала.

Међутим, вратимо се за тренутак на почетак ове приче, на вест да је од краја децембра Сбербанка у Србији, након куповине Фолксбанке, променила њен назив и почела да послује под својим брендом. С обзиром да је недавно британска консалтинг-компанија „Бренд Фајненс“ објавила годишњи рејтинг од 500 најскупљих светских брендова, из њега се види да је најскупљи руски бренд на 65. месту у свету, и то је управо бренд Сбербанке. Стручњаци су дали своју оцену да тај назив вреди 12 милијарди долара, што је једнака вредност бренда коју имају, на пример, немачки произвођач аутомобила Фолксваген или јапански гигант Панасоник.

Отуда се може извести закључак да су у великој мери оправдана очекивања финансијских експерата који кажу да ширење Сбербанке у међународним оквирима тек почиње, а такође има смисла и предвиђање да је Сбербанка на путу да постане један од водећих играча у банкарском сектору у Србији.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...


Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама

Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА