BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У 2012. учестали напади на новинаре

У 2012. учестали напади на новинаре
08.01.2013. год.

Рат у Сирији, хаос у Сомалији, насиље талибана у Пакистану, пораст криминала у Мексику и Бразилу – све је то утицало да 2012. година постане рекордна по броју погинулих новинара у свету. Међународна организација „Репортери без граница“ је саопштила да је у 2012. години погинуло највише новинара у целом свету. Број погинулих је за трећину премашио ионако високи ниво из 2011. године.

2012. године је убијено 88 сарадника медија, 38 су киднаповани, 879 ухапшени. Већина због свог професионалног рада. Око две хиљаде новинара је добило претње или било физички нападнуто, каже се у извештају организације „Репортери без граница“.

Најгори услови за рад новинара су били у Турској. „Репортери без граница“ су је назвали највећим затвором за новинаре. То је парадокс за земљу која себе позиционира као образац демократије у региону, сматрају заштитници људских права. То је одраз заоштравања политичке борбе, убеђен је политиколог Станислав Тарасов:

- Парламентски избори у јуну су показали малу разлику између партије на власти и опозиције. Политичка борба се прелива у медије. Власт се под изговорима бори с неугодним новинарима, хапси их и затвара. Други фактор – откривена завера официра, Утврђено је да се на страни наводних завереника нашло јако много представника интелигенције. То су писци, уметници, професори и новинари, наравно. Наравно, да су се сви нашли иза решетке. Тако је Турска избила на прво место по броју ухапшених новинара.

Одмах после Турске, по броју ухапшених новинара, према подацима организације „Репортери без граница“, се налазе Кина, Еритреја, Иран и Сирија. Један од последњих инцидената са новинарима у Сирији: побуњеници опозиционе Слободне сиријске армије су киднаповали Анхар Кочневују. Она има украјински пасош, последњих 10 година је живела у Русији и Сирији, радила за руске медије, између осталог, преносила информације и за „Глас Русије“. Њу су заробили у октобру, 13. децембра су претили да ће је убити, ако не добију откуп од 50 милиона долара. Један од руководилаца регионалне организације „Веће“ Владимир Орлов је саопштио „Гласу Русије“ да је новинарка жива.

- Постоји мишљење да убиство Анхар није циљ побуњеника. Њих у првом реду интересује новац, а не ПР на крви. Побуњеници нису постављали нове услове. Они су на интернет поставили саопштење да разматрају своје претње у вези са казном за Ахнар. Такође, су изразили недоумицу зашто се амбасада Украјине не повезује са њима. Обавештајне службе Сирије знају где се налази новинарка. Али, тај рејон се налази под контролом побуњеника и они тамо не могу да уђу.

Према подацима „Репортера без граница“, у Украјини су учестали случаји физичког насиља над новинарима. Такође, се види мали напредак у области безбедности новинара у Либији и Египту. У Белорусији се у 2012. години број ухапшених новинара спустио до 31. То је уобичајени, мада узнемирујући ниво, после невиђеног притиска на новинаре 2011. године, подвлаче аутори извештаја. Ситуација у Русији у извештају „Репортера без граница“ је заобиђена.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: «Вести.Ru» / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА