BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Промоција СУ-35 на тржишту Кине

Промоција СУ-35 на тржишту Кине
06.01.2013. год.

„Што се тиче мултифункционалних ловаца Су-35, перспективу њихове промоције на кинеском тржишту процењујемо као веома високу“,- то су речи заменика директора Федералне службе војно-техничке сарадње Русије Вјачеслава Дзиркална. Искуство у експлоатацији овог авиона може бити почетак плодне војно-техничке сарадње између две земље.

Русија и Кина данас имају принципијелан споразум о испоруци у НР Кину 24 летелице Су-35С. Овај споразум је резултат дугогодишњих преговора и компромиса. Првобитно је Русија планирала продају Кини најмање 48 авиона, а Кина је покушавала да обезбеди куповину само неколико јединица ових летелица за проучавање.

Очигледно, да су се Кинези интересовали углавном моторима 117С, као и изменама, које су унете у конструкцију авиона по упоређењу са авионима Су-27. Проучавање мотора омогућило би Кини да донесе одлуку о сврсисходности његове куповине за своје будуће авионе пете генерације. Друга решења у конструкцији могли би наћи примену у авионима J-11B и њиховим наредним модификацијама.

Разуме се да је Русији одговарао само споразум о испоруци веће комерцијалне количине таквих авиона. Резултат је – компромис, прихватљив за обе стране. Количина од 24 авиона је од значаја за програм производње Су-35С. На данашњи дан држава је наручила 48 таквих летелица за Министарство одбране Русије. На тај начин, потенцијални кинески уговор за 50% ће повећати производњу ових авиона.

У исто време многи експерти из Русије сматрају погрешном одлуку о испоруци у Кину само 24 авиона. Они износе опаску, да ће Кина за релативно мале паре добити приступ авионима и почети њихово копирање, као што је било са авионима Су-27СК.

Међутим копирање Су-35С далеко је тежи задатак, него копирање Су-27СК и чак морнаричког Су-33. Су-27 је у тренутку распада СССР био један од основних борбених авиона совјетског Ратног ваздухопловства. Цео низ авиацијских пукова ових ловаца остали су на просторима бивших република СССР. Тамо су остали и производни капацитети за сервисирање, са правом вршења ремонта, и који су имали на располагању потребну документацију и стручњаке. У Украјини је остало доста материјала и један од ранијих примерака морнаричког ловца Су-33, који је 2005. године купила Кина.

У Русији Су-27 је био у саставу бројних јединица Ратног ваздухопловства, које 90.-тих година није увек било у могућности да обезбеди сервис и контролу над њима. Основни обим материјала за производњу Су-27 НР Кина је добила на званичан начин, у оквиру споразума о лиценцној производњи ових авиона у Шењану.

Односно чак у време, када је Русија тежила да затвори за Кину технологије производње појединих склопова Су-27, није био велики проблем да се у земљама СНГ нађу материјали, стручњаци, као и примерци таквих склопова за експерименталне сврхе.

Коришћење Су-35, који тек сада добија Ратно ваздухопловство Русије, налазиће се под посебном пажњом. Таквих авиона нема ни у једној земљи СНГ. Без обзира на сличност у спољном изгледу, сви основни системи и агрегати Су-35 суштински се разликују од Су-27. На тај начин, радови на копирању овог авиона могу потрајати низ година, а то је неприхватљиво за Кину.

Међутим искуство коришћења овог авиона може дати почетак плодној сарадњи. Прва тура Су-27СК/УБК је предата Кини 1992. године, такође је имала свега 26 летелица. Али управо су они отворили нову еру руско-кинеске војно-техничке сарадње.

Василиј Кашин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Француски председник осудио је напад Техерана на Израел и позвао на јачање санкција


Председник је за погоршање ситуације окривио недостатак војне помоћи са Запада

Упркос огромној војној помоћи читавог Запада, већ је свима јасно да је победа Русије на украјинском фронту неминовна и да ће уследити ускоро. И управо је то и време...


\"Пламен\" израелског рата са Хамасом прети да захвати цео Блиски исток, изјавио је амбасадор Пекинга у УН

Министру у Влади Србије задуженом за односе са дијаспором Ђорђу Милићевићу данас је забрањено да запали свећу и положи цвеће на споменик жртвама усташког логора Јасеновац. Рекли су ми...


Потенцијални одговор Израела на ирански напад није ограничен само на ударе против проиранских снага у Сирији – Израелци би могли да допринесу дестабилизацији југа земље, посебно провинције Ес-Сувајда.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА