BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Где ће се чувати остаци грузијских царева?

Где ће се чувати остаци грузијских царева?
05.01.2013. год.

Остаци грузијских царева Вахтанга Шестог и Тејмураза Другог, сахрањених у Успенској саборној цркви Астрахана у 18. веку, могу да буду враћени у Грузију. То питање разматра специјална билатерална комисија, која је формирана на предлог Патријарха Московског и све Русије Кирила.

Грузија је већ неколико пута молила о поновној сахрани својих царева. О томе је пре 10 година говорио ондашњи председник Едуард Шеварднадзе. У Тбилисију је чак било одређено место за нову гробницу – у храму Свете Тројице, који је данас главна саборна црква грузијског главног града. Вероватно је омела тај подухват оставка самог Шеварнадзеа, до које је дошло током револуције ружа. Крајем протекле године се грузијски патријарх Илија Други поново обратио тој теми приликом посете Москви.

Вахтанг Шести је један од грузијских царева, који је успостављао односе с Русијом, - каже историчар Станислав Тарасов.

- Вахтанг је покушао да пређе под покровитељство руске државе, за разлику од свог старијег брата, који је иступао за налажење Грузије у саставу Персијске империје. Они су водили међусобну борбу. Вахтанг је намеравао да се врати у Тифлис као руски намесник. У Астрахану га је затекла болест. Тамо је он био сахрањен уз све царске почасти. Код нас у Донском манастиру има много гробова грузијских племића. Иначе, грузијске племићке породице су одиграле велику улогу у учвршћењу руске државе. Вахтанг припада не само грузијском народу, то је део руско-кавкаске историје. Треба да се добро промисли о ставу према тим чињеницама.

Тејмураз Други је 1760. године дошао у Петербург, где се дуго саветовао о ситуацији у Перзији. После годину дана уочи свог одласка у отаџбину он је умро. Пратња је замолила да он буде сахрањен у Астрахану, поред Вахтанга Шестог. Од тог времена се њихови посмртни остаци чуувају у крипти астраханске саборне цркве.

Питање преношења остатака грузијских царева из протеклих векова мора да се реши једноставно, сматра уредник часописа Проблеми националне стратегије Аждар Куртов.

- Чини ми се да Руска Федерација не би требало да опонаша, например, Сједињену Краљевину Велике Британије, која је својевремено донела много мумија египатских фараона, те све до сада не жели да их врати Каирском музеју без обзира на претензије Египћана према Лондону. Нека велики владари буду сахрањени на територији своје отаџбине.

Судећи према саопштењима у штампи, билатерална руско-грузијска комисија се определила за научни прилаз. Она мора да проучи велики обим историјских докумената. Задатак се састоји у томе да би се постигла јасност у изражавању воље самих грузијских царева. Очекује се да ће се то разматрати поново приликом посете патријарха Грузије Илије Другог Русији почетком 2013. године.



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА