BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

На целом Балкану веома скроман дочек нове године

На целом Балкану веома скроман дочек нове године
02.01.2013. год.

На телевизијским екранима у Србији, али и у свим другим земљама на Балкану, доминирале су сцене веселих људи који у добром расположењу дочекују Нову 2013. годину. Међутим, истовремено се само мало или готово нимало није говорило о условима у којима већина грађана дочекује најлуђу ноћ у години.

Некако, као да се приче о тешкој економској ситуацији и растућем сиромаштву нису слагале са песмама и музиком која је одјекивала градским трговима. Дакле, погледајмо како је то заиста изгледало, и шта су изјављивали сами грађани, трговци и угоститељи поводом овогодишњег дочека Нове године.

У Београду је дан уочи Нове године започео са штрајком у служби Хитне помоћи, која је својим возилима блокирала ауто-пут, због неисплаћених зарада. Па ипак, то није спречило долазак око 15.000 страних гостију у главни град, да у ресторанима и на централном тргу обележе Нову годину испред бине на којој су се смењивале групе музичара. За тај догађај је из градског буџета издвојено око 100.000 евра, што је чак дупло мање од суме која је потрошена прошле године.

Слична ситуација је била и у Нишу, где је за организовани дочек на главном градском тргу потрошено 3,5 милиона динара, што је за два милиона мање него прошле године.

И у Црној Гори су грађани у највећем броју остали у својим домовима, јер им финансијске могућности нису дозвољавале никакве веће трошкове. Тако је било у већини тамошњих градова, као на пример у Мојковцу и Пљевљима, где се по сведочењима тамошњих становника није могла приметити никаква посебна новогодишња атмосфера, каква је постојала у неким ранијим временима, а у трговинама није било већег промета. Чак и у туристичком Херцег Новом су продавци у трговинама посведочили да се по броју купаца практички и не осећа долазак Нове године и то без обзира на значајна снижења, једноставно ради тога што су џепови грађана потпуно празни. Исто је било и на Цетињу, где је Нова година била тек мало другачија од било ког другог дана у години, што уосталом није нимало чудно ако се узме у обзир да је то град са највише незапослених у читавој Црној Гори, и у коме је недавно отворена народна кухиња у којој се свакодневно хране стотине најсиромашнијих становника.

Међутим, у неколико највећих туристичких центара на црногорској обали, као на пример у Будви и Бечићима, издвојени су астрономски износи за организовање раскошних дочека Нове године, уз учешће најпознатијих и најскупљих певача из више суседних држава, што само по себи говори у прилог великог социјалног раслојавања.

Ни Македонија није била изузетак у много скромнијем прослављању доласка 2013. године, и то из два разлога – како због лоше економске ситуације, тако и због нестабилне политичке ситуације и масовних протеста опозиције. То су потврдили и тамошњи угоститељи, који су изјавили да овог пута уопште није било новогодишње еуфорије као некада, па зато ни многи ресторани нису организовали дочек Нове године, јер им је било јасно да неће имати довољно гостију. Нешто слично се могло чути и од представника македонских туристичких агенција, који су казали да је интересовање за новогодишња путовања буквално преполовљено у односу на прошлу годину.

Дакле, протекла новогодишња ноћ на Балкану је протекла у знаку скромног радовања новој календарској години, с обзиром да је у природи човека да се нада да ће му сваки нови дан, и са свака нова година, донети барем неки бољитак и напредак у професионалном и личном животу. Можда су се баш зато на трговима претежно радовали они најмлађи који баш и нису у потпуности свесни тешке економске ситуације. А они мали старији су углавном забринуто остали код куће, зато што су погледавши своје новчанике, дошли до закључка да и немају неког нарочитог разлога да се веселе, стрепећи шта им у економском смислу доноси 2013. година.

Ратко Паић,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА