BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Западно оружје би могло помоћи Украјини да истера руске трупе из Донбаса - Столтенберг

РТ: Западно оружје би могло помоћи Украјини да истера руске трупе из Донбаса - Столтенберг
19.06.2022. год.
Сукоб између Украјине и Русије могао би да траје годинама, рекао је генерални секретар НАТО-а

НАТО је спреман да прогласи Москву „претњом нашој безбедности“, а не „партнером“ у свом новом концепту стратегије, рекао је шеф војног блока Јенс Столтенберг за немачки таблоид "Билд". НАТО ће такође наставити да наоружава Украјину, годинама ако буде потребно, у нади да ће јој омогућити да истера руске трупе из Донбаса, додао је он.

Чланице војног блока морају се припремити за могућност да сукоб Москве и Кијева потраје годинама, рекао је Столтенберг и додао да Запад не треба да престане да наоружава Украјину, „чак и ако цена буде висока, не само због војне подршке, већ и због растућих цена енергије и хране“. Столтенберг је изразио наду да ће модерно оружје које испоручује Запад „повећати вероватноћу” да Украјина "одбије Путинове трупе из Донбаса”.

Он је такође упозорио да се ствари не могу једноставно вратити у нормалу. Ако руски председник Владимир Путин „научи из овог рата да једноставно може да настави као што је урадио после рата против Грузије 2008. године“, и након што се Крим поново придружио Русији 2014. године, „онда ћемо платити много већу цену“, упозорио је генерални секретар.

Русија је 2008. водила кратки рат са Грузијом, након што је Тбилиси гранатирао Јужну Осетију и убио припаднике руских мировних снага.

Столтенберг је, међутим, још једном потврдио да блок неће слати трупе у Украјину и да ће се фокусирати само на јачање сопствене одбране. Он је такође упозорио на ризике од нуклеарног сукоба, рекавши да се „нуклеарни рат не може добити и никада се не сме водити“, критикујући Москву због, како је назвао, „опасног и неодговорног“ нуклеарног „звецкања сабљама“.

Интервју је уследио неколико дана након што су немачки канцелар Олаф Шолц, француски председник Емануел Макрон, италијански премијер Марио Драги и румунски председник Клаус Јоханис посетили Кијев. Лидери ЕУ обећали су већу подршку Украјини, укључујући испоруке оружја, као и подршку кандидатури Кијева за ЕУ.

После посете, међутим, Шолц је позвао на наставак дијалога са Русијом, док је Макрон рекао да не искључује посету Москви и разговор са Путином ако се испуне одређени услови.

Британски премијер Борис Џонсон је такође био у изненадној посети Кијеву ове недеље, нудећи украјинском председнику Владимиру Зеленском велики програм обуке за украјинске снаге, са потенцијалом за обуку до 10.000 војника сваких 120 дана.

Москва је крајем фебруара покренула војну операцију великих размера у Украјини након седмогодишњег сукоба у Донбасу и због неуспеха Украјине да примени услове споразума о прекиду ватре из Минска. Протоколи уз посредовање Немачке и Француске били  су осмишљени да регулишу статус отцепљених региона унутар украјинске државе, али никада нису реализовани.

Русија сада захтева да Кијев призна руски суверенитет над Кримом и Луганску и Доњецку Народну Републику, те да се званично прогласи неутралном земљом која никада неће ући у НАТО. Такође, Русија је саопштила да је циљ операције заштита становништва, као и демилитаризација и денацификација Украјине.


Извор: РТ


Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Global Look Press / Vladimir Tarasov / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА