BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Мали има доказе да француске снаге обучавају милитантне групе на његовој територији, наводи премијер

РТ: Мали има доказе да француске снаге обучавају милитантне групе на његовој територији, наводи премијер
09.10.2021. год.

Милитантне групе у региону Кидал на северу Малија обучавали су француски официри, рекао је премијер Чогуел Кокала Маига у интервјуу за РИА Новости, додавши да су две трећине његове земље "окупирали терористи".

Мали има доказе да су француске снаге присутне на његовој територији са мисијом да се супротставе терористичким групама уместо тога „обучавале“ милитанте, рекао је премијер прелазне владе руској агенцији РИА. Према малијским званичницима, Француска сада контролише енклаву у Кидалу, а Мали тамо нема приступ.

„Тамо имају милитантне групе које су обучавали француски официри. Имамо доказе за то. У нашем језику постоји израз који каже да када тражите иглу у својој соби и неко, за кога се каже да вам помаже у потрази, стоји на тој иглици, никада је нећете пронаћи. Дакле, ово је ситуација која се сада дешава у Малију и не желимо да пређемо преко тога“, рекао је Маига.

Политичар је објаснио да су терористи који сада делују у Малију „дошли из Либије“, при чему су Француска и њени савезници уништили северноафричку државу у несрећној војној интервенцији 2011. под вођством НАТО-а. У почетку је Бамако хтео да сарађује са Паризом у борби против терориста и затражио је помоћ у вези са обавештајним подацима и ваздушном подршком.

"Нико није тражио њихово присуство у земљи", рекао је премијер.

Док су „пре осам година терористи били присутни само у северном делу Малија, у Кидалу, сада две трећине земље окупирају терористи“, додао је он.

Француска је 2014. године започела операцију "Баркан" у региону, у партнерству са локалним властима ради супротстављања и сузбијања терористичких група, укључујући милитанте повезане са Ал Каидом, и стабилизације ситуације у земљама Сахела (Буркина Фасо, Мали, Нигер, Чад и Мауританија - све раније француске колоније). Раније ове године, француски председник Емануел Макрон најавио је да ће његова држава реструктурирати своје војно присуство у афричкој регији Сахел и затворити своје базе у северном Малију, с тим што ће тај потез бити завршен до почетка 2022. године.

Обраћајући се Генералној скупштини Уједињених нација у септембру, Маига је рекао да је Париз заслепљен и да је с разлогом напустио своју земљу.

Против Малија се од тада води велика дипломатска и медијска кампања, рекао је министар у најновијем интервјуу за руску новинску агенцију. Али његова држава "само жели поуздане партнере који делују у интересу земље", рекао је он, додајући да Мали, као суверена нација, "има право на то".

У дипломатском спору између Бамака и Париза, председник Макрон је, говорећи француским медијима, сугерисао да тренутна привремена управа Малија није "чак ни влада". Устврдио је да би без умешаности Француске земљу одавно преплавили терористи. Малијско министарство спољних послова позвало је француског изасланика да изрази "огорчење и неодобравање" због Макронових примедби, истовремено позивајући француске власти да изграде однос заснован на "узајамном поштовању", са фокусом на борбу против тероризма.


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © REUTERS/Benoit Tessier / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...

Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама


Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА