BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Пекинг НАТО-у: Престаните надувавати „теорију кинеске претње“

РТ: Пекинг НАТО-у: Престаните надувавати „теорију кинеске претње“
15.06.2021. год.

 
Кина је оптужила НАТО за клевету и покушај подстицања сукоба након што су чланице блока објавиле заједничко саопштење у којем осуђују поступање Пекинга на светској сцени.

30-члани војни блок је саопштио да „кинеске амбиције и асертивно понашање представљају системске изазове међународном поретку заснованом на правилима и областима релевантним за безбедност Алијансе“. Посебно су приметили да Кина „убрзано шири“ свој нуклеарни арсенал и спроводи војне вежбе са Русијом.

Земље НАТО-а позвале су Пекинг да испуни своје међународне обавезе и да се „понаша одговорно“ на светској сцени.

Кинеска мисија при ЕУ одговорила је данас оптужујући војни савез који предводе САД за „клевету кинеског мирног развоја и погрешно процењивање међународне ситуације и сопствене улоге“. НАТО-ов начин размишљања је „наставак хладноратовског менталитета и блоковске политике“, наводи се у саопштењу.


"Кина је посвећена одбрамбеној политици која је одбрамбене природе. Наша потрага за одбраном и војном модернизацијом је оправдана, разумна, отворена и транспарентна."

 

Кинеске дипломате су тврдиле да одбрамбени буџет Пекинга чини око 1,3% БДП-а земље, што је испод НАТО смерница које захтевају од држава чланица да троше најмање 2% свог БДП-а на одбрану. Додали су да кинески нуклеарни арсенал "никако није у истој лиги" са САД-ом.

„Кина позива НАТО да рационално посматра развој Кине и престане да надувава у било ком облику такозвану `кинеску претњу `“, наводи се у саопштењу, оптужујући западни блок да покушава да створи конфронтацију.

Шеф НАТО-а Јенс Столтенберг изјавио је раније да савезници морају да развију заједничку стратегију да се супротставе успону Кине као економског и војног играча.

Обраћајући се новинарима након самита блока у понедељак у Бриселу, Столтенберг је такође рекао да НАТО мора одржавати "дијалог и контакт" с Пекингом на војном пољу, те да савезници могу сарађивати с Кином у питањима као што су контрола наоружања и Авганистан.
 
Састанак НАТО-а догодио се непосредно након самита Г7 у Великој Британији, где су лидери, између осталог, затражили „правовремену, транспарентну, стручно вођену и научно засновану“ студију о пореклу коронавируса у Кини.
 
Амерички председник Џо Бајден је рекао да је „важно знати одговор“ на то да ли се вирус преносио на људе од животиња у природном окружењу или је „реч о експерименту који се у лабораторији измакао контроли“. Бајден се позвао на теорију да је коронавирус случајно процурио из лабораторије у Вухану у Кини, где је први пут забележен.

Кина је више пута одбацила наводе да је вирус "процурио" из лабораторије.

Извор: РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Kenzo Tribouillard/AFP/ RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА