BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Погледајте како људи живе на Арктику, у насељима Баренцбург и Пирамида

Погледајте како људи живе на Арктику, у насељима Баренцбург и Пирамида
01.01.2021. год.
Током поларног дана мештани лепе на прозоре фолију, а на температури +12 степени мажу се заштитном кремом од сунца и скривају мачке од локалних власти. Како они тамо уопште преживљавају?


„Многи кажу: ту живе три несрећника, плаше се белих медведа и не смеју да изађу напоље. Све су то глупости“, прича Тимофеј Рогожин, руководилац Центра за арктички туризам „Грумант“, пише Russia beyond.

Баренцбург

То он говори о животу у Баренцбургу и Пирамиди, руским насељима норвешког архипелага Шпицберген у Северном леденом океану. Још од 1930-их је земљу у овим крајевима откупила компанија „Арктикуголь“ да би одатле вадила руду. Данас се мештани поред експлоатације угља баве проучавањем Арктика и развојем туризма. Људи долазе овамо да виде поларну светлост и аутентичну арктичку природу.

Пирамида

На архипелагу је током 1980-их живело 2.400 грађана СССР-а. Почетком 1990-их су њихова насеља опустела. Многи су се вратили на „копно“, а Пирамида је третирана као „град-утвара“.

Данас Баренцбург има 400-500, а Пирамида највише 50 становника. То су углавном људи који се баве обнављањем насеља. Грађани Русије већином долазе на Шпицберген као сезонски радници по уговору. Стандардни уговор не траје дуже од 3-4 године, али се један број радника труди да продужи уговор. Они живе у Баренцбургу већ 10-20 година, каже Рогожин.

Баренцбург

У Баренцбургу и Пирамиди практично нема путева јер мештани као превозно средство зими углавном користе моторне санке, а лети чамце и мање јахте, понекад и овакве мотоцикле.

Пирамида

„За разлику од Мурманска и Нориљска, код нас поларна ноћ траје 24 часа током 120 дана, и једини извори светлости су фењери и Месец. Али ипак некако нађемо разоноду, не пијемо, посећујемо овдашњи музеј“, прича Рогожин.

Баренцбург

Током пларног дана (који такође траје 120 дана) дневна светлост је присутна 24 часа, и зато мештани на прозоре лепе фолију и покривају се преко главе како би могли да заспе.

„На +10 ми већ идемо у мајицама (просечна температура лети је 5-7 степени изнад нуле – ред.), а на +12 се мажемо заштитном кремом од сунца, јер је сунце овде веома јако, тако кожа лако поцрвени и на тој температури“, објашњава Рогожин.

У Баренцбургу и Пирамиди постоји вртић, школа, дом здравља и мања капела.

Баренцбург

У Пирамиди ради и мали кафе-бар, у који свраћају и мештани и туристи.

Пирамида

И на месту бивше библиотеке је такође отворен кафић.

Пирамида

„Он се налази у овдашњем културно-спортском комплексу Пирамиде, где је раније била права библиотека али сада нема много становника и зато она више није потребна. Тај кафић је у целој згради био прва просторија која се греје“, прича Алексеј Каргашин, радник Центра за арктички туризам.

Поред тога, у Пирамиди је обновљен биоскоп у коме се пројектују филмови са филмских трака.

Од совјетског доба је овде остало око 1.500 филмских трака.

Пирамида

На архипелагу је забрањено држати домаће животиње због бриге за природну средину, али Руси свеједно држе мачке. Једна од најпознатијих је мачор Кеша.

Прочитајте више о томе: 
Упознајте се са Кешом, једином мачком на архипелагу у Северном леденом океану 

„Кеша заправо није једини. У насељу има много више мачака, али власници гледају да их не пуштају напоље, да их случајно не ухвати норвешка администрација, јер се страхује да би она могла једноставно побити те мачке“, прича Лилија која такође живи овде.

Нове грађевине у руским насељима често су у контрасту са зградама из прошлог века.

Баренцбург

Овако, на пример, изгледа бивша зграда метеоролога.

Пирамида

„Насеље је грађено од 1946. до почетка 1990-их, да би 1998. било конзервирано, а сада се постепено обнавља. Постоје планови за целу наредну деценију“, прича Каргашин.

Пирамида
Пирамида

Многе зграде су на списку за рестаурацију. Поједине већ више није могуће обновити, али оне неће бити ни срушене. Остаће на архипелагу као историјски споменик. 

Пирамида

Шпицберген, а самим тим и руска насеља, једино је место на Земљи где није забележен ниједан случај Covid-19, тврди Каргашин.

Па ипак, сви ресторани и кафе-барови од пролећа поштују иста правила безбедности као и другде. Свуда се на свака два сата врши санитарна дезинфекција свих просторија, гости и особље су у маскама, а на сваком столу је средство за дезинфекцију. Данас на архипелаг могу ући Норвежани и људи који су испоштовали 10-дневни карантин на територији Норвешке.

Пирамида

Викторија Рјабикова, Russia beyond



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Сергеј Доља/Центар за арктички туризам / Russia beyond/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА