BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Министарство одбране и Војска Србије негују сећања и чувају од заборава

Министарство одбране и Војска Србије негују сећања и чувају од заборава
13.08.2020. год.


Министарство одбране и Војска Србије веома посвећено чувају и вреднују традицију и успомене на људе и догађаје из наше славне историје, прожете патњом, тугом и болом, али и храброшћу, поносом и чашћу, истичући да је наш народ увек на правој страни - на страни истине, како не бисмо допустили другима да пишу нашу историју.


У годинама када низом активности обележавамо годишњице значајних догађаја у одбрани од НАТО агресије на Савезну Републику Југославију 1999. године, доказали смо да с пажњом негујемо сећања на све жртве тог немилог догађаја и чувамо истину од заборава, за пример свим будућим генерацијама, наводи се у саопштењу Министарства одбране.

У копродукцији Министарства одбране – Војнофилмског центра „Застава филм“ и Радио-телевизије Србије снимљени су и приказани документарно-играни филмови о биткама на Кошарама и Паштрику током 1999. године и захваљујући томе међу нама данас нема човека који за њих није чуо. После 20 година ћутања снимљени су филмови који су хероје отргли од заборава, а кинематографска остварења су начин да се свим тим људима још једном каже хвала.

Документарно-играни филм „Ратне приче са Кошара“ премијерно је приказан 9. априла 2019, на дан обележавања 20 година од почетка битке на Кошарама. Филм је на веома уверљив начин дочарао ситуацију у којој су се 1999. године нашли борци, хероји са Кошара и хронолошки говори о борбама на југословенско-албанској граници током 1998. и 1999. године. О нападу на караулу Кошаре сведоче војници и њихове старешине који су бранили отаџбину и спречили агресора да продре на Косово и Метохију.


Премијера документарно-играног филма „Ратне приче са Паштрика“ одржана је 23. маја прошле године и представља сведочанство о херојској борби припадника наше војске у одбрани отаџбине на Паштрику 1999. године. На основу сведочења више од 30 саговорника, официра, војника, резервиста, добровољаца и припадника 549. моторизоване бригаде испричани су догађаји о борби у рејону планине Паштрик, од напада на караулу Горожуп до повлачења наше војске после потписивања Кумановског споразума.

Оба филма, ауторке Слађане Зарић, приказана су на Првом програму Радио-телевизије Србије те је вишемилионски аудиторијум имао прилику да упозна заборављене јунаке и из њиховог угла сазна како су изгледале те битке, битке за живот, за отаџбину.

Управа за односе са јавношћу и Војнофилмски центар „Застава филм“, поводом 20 година одбране отаџбине од НАТО агресије, реализовали су филмску трилогију „НАТО агресија на СРЈ ... на мир“, или „Косметска трилогија“. Филмови „Повод“, „Хумане бомбе“ и „Три тачке на мир“ су сведочанство о кључним догађајима у периоду непосредно пре, за време и после НАТО агресије на Савезну Републику Југославију.



После низа година неправде према командантима и учесницима ратних дејстава током НАТО агресије, објављена је едиција „Ратник“ у којој су управо они дали виђење тих догађаја. Министарство одбране представило је едицију у којој су први пут сабрана сећања најзначајнијих ратних команданта о јуначкој борби припадника наше војске у одбрани своје отаџбине и на више хиљада страна исписана су њихова сећања.

Прве четири књиге едиције су ратни дневник команданта Треће армије Војске Југославије генерал-пуковника Небојше Павковића „Трећа армија седамдесет осам дана у загрљају Милосрдног анђела“. На више од 2.000 страна генерал Павковић хронолошки, аргументовано и документовано, из дана у дан описује оно што се догађало 1999. године у зони одбране Треће армије.

Пету књигу едиције „Приштински корпус 1998-1999 - сведочења ратних команданата“ чине сећања команданта Приштинског корпуса генерал-пуковника Владимира Лазаревића и команданата бригада и самосталних батаљона у саставу корпуса на ратну 1999. на Косову и Метохији.



Шеста и седма књига едиције, „Битка на Кошарама“ и „Битка за Паштрик“, доносе сећања учесника борби на Кошарама и Паштрику током агресије НАТО 1999. године, на првој линији одбране, пред покушајима копнене инвазије непријатеља на Косово и Метохију, на граници Албаније и Савезне Републике Југославије.

Књига „Скок на Слатину - руски батаљон на Косову и Метохији“, сведочење из периода пред крај агресије, описује усиљени марш батаљона Ваздушнодесантне војске Оружаних снага Руске Федерације који су у најстрожој тајности, оклопним транспортерима, прешли 620 километара из Босне до Косова и Метохије и стигли на аеродром Слатина пре снага НАТО-а.

Едиција „Ратник“ објављена је с циљем да сачува искуство наших ратних команданата током НАТО агресије 1999. године – као прилог култури сећања. О значају едиције „Ратник“ говори и податак да је за три дана Сајма књига 2018. године распродат први тираж.



Поводом 20 година од одбране од НАТО агресије отворена је изложба Министарства одбране и Војске Србије „Одбрана 78“ у изложбеном простору Музеја Града Београда посвећена свим страдалим у НАТО агресији. Изложба аутора Душана Јововића је мултимедијална и интерактивна и први пут приказује видео и штампане материјале који до сада јавности нису били приказани. Поставка је подељена у осам целина, а ликовност изложбе почива на аутентичним артефактима који су настали током 1998. и 1999. године.

Изложбена поставка на јединствен начин приказује херојску одбрану земље током 78 дана НАТО агресије, која је почела без одобрења Савета безбедности Уједињених нација и посвећена је страдалим припадницима војске, полиције и цивилима, међу којима је, нажалост, било и много деце.

Ова јединствена изложба незаобилазни је део посете страних државника и делегација Републици Србији, као и домаће јавности и бројних грађана.



Министар одбране Руске Федерације генерал армије Сергеј Шојгу, после обиласка поставке написао је у Књизи утисака да је „Агресија НАТО-а против Југославије однела животе многих невиних људи – жена, стараца, деце. Али србски народ, захваљујући његовој одважности, храбрости и снази духа, није био сломљен. Не смемо да заборавимо на ту трагедију и морамо да урадимо све могуће да се то више не понови“.



Снажан утисак изложба је оставила и на министра спољних послова Руске Федерације Сергеја Лаврова, као и на припаднике експертских тимова Оружаних снага Руске Федерације, који су у Србији помагали у спречавању ширења, сузбијању и гашењу инфекције коронавируса.

Потпредседник Централне војне комисије Народне Републике Кине генерал Џанг Јоусја показао је посебно интересовање за оригиналне експонате и видео записе, а после обиласка поставке уписао је у Књизи утисака „Противимо се рату и бранимо мир“.



Шесточлани тим медицинских стручњака из Кине, који је помагао Србији у борби против коронавируса у свом густом распореду одвојио је време за обилазак наведене изложбе. О снажном утиску који су чланови експертског тима понели са изложбе сведочи и чињеница да је свих шест лекара, по сопственој жељи, желело да се упише у Књигу утисака. Чланови делегације Амбасаде Кине такође су били веома дирнути свиме што су видели током обиласка изложбе „Одбрана 78“ те је заменик амбасадора Тјен Јишу у Књизи утисака уписао „Велика почаст за храбру српску војску и србски народ“.

Министарство одбране и Војска Србије наставиће да негују сећања и да подсећају на патњу и разарања народа на овим просторима током 1999. године. Захваљујући томе што су бројним активностима сачували од заборава 78 дана одбране земље током НАТО агресије, данас се о погинулим припадницима војске, полиције, цивилима и нажалост великом броју погинуле деце, много више прича и зна него раније.


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Министарство одбране Србије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс


Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА