BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Кинески финансијски стручњаци почели да разматрају могућност изласка Кине СВИФТ-а

Кинески финансијски стручњаци почели да разматрају могућност изласка Кине СВИФТ-а
03.08.2020. год.


Након што је председник САД Доналд Трамп потписао закон о аутономији Хонгконга, који подразумева санкције против кинеских званичника и финансијских институција које користе, кинески финансијски стручњаци су почели активно да дискутују о могућности да се Кина искључи из међународног банкарског система СВИФТ.


Иако се већина стручњака слаже да је такав сценарио агресивних акција Сједињених Америлких Држава мало вероватан, све чешће се упућују апели Кини да припреми алтернативне опције за интеракцију са остатком света, заобилазећи СВИФТ. 
 
Вашингтон још није открио какве тачно санкције су могуће против кинеских званичника и банкарских структура. Међутим, Кина од самог почетка није искључила најгори сценарио развоја догађаја. Неки кинески званичници су почели да говоре о потреби да се што пре реше зависности од долара и да промовишу интернационализацију јуана.

Прво је заменик шефа Комисије за регулисање хартија од вредности Кине Фанг Сингхај упозорио на опасност од искључивања Кине из доларског система и међународног банкарског система СВИФТ у случају ескалације тензија између Кине и САД. Затим је сличну забринутост изразио и шеф Регулаторне комисије за банкарство и осигурање Гуо Шућинг.  

Тренутно је огромна већина свих међународних плаћања у Кини означена у доларима. Јуан је 2019. године чинио само 19 одсто свих међународних плаћања у Кини. Истовремено, употреба сопственог система за међународна плаћања ЦИПС још увек није веома распрострањена. На пример, прошле године ЦИПС је обављао трансакције на дневном нивоу од 19,4 милијарди долара. Поређења ради, СВИФТ обавља трансакције у вредности од пет трилиона долара дневно.   

У таквим условима Кина размишља о могућим последицама искључења из међународног банкарског система СВИФТ. Штавише, већ је било преседана. Северна Кореја и Иран су били искључени из СВИФТ-а, што је озбиљно закомпликовало процес трговине и међународних плаћања са тим земљама. Европска унија је чак била приморана да развије алтернативни систем ИНСТЕКС за плаћања између европских земаља и Ирана који је био под санкцијама. Систем је почео са радом почетком ове године, међутим, према признању иранске стране, није баш ефикасан и не замењује у потпуности механизме плаћања након искључивања Ирана из СВИФТ-а. 


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © РИА Новости / Алексей Сухоруков/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер

НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова

Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


За разлику од Запада, Москва никада неће „укинути“ ниједну страну културу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА