BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Црна Гора се суочавала са разним верзијамa империјалног национализма - од начертанијевског преко карађорђевићевског и четничког, и у посљедњим деценијама од Милошевићевог, преко Коштуничиног до овог данашњег“

„Црна Гора се суочавала са разним верзијамa империјалног национализма - од начертанијевског преко карађорђевићевског и четничког, и у посљедњим деценијама од Милошевићевог, преко Коштуничиног до овог данашњег“
21.05.2020. год.
"Црна Гора се, иначе, у својој историји суочавала и борила са разним верзијама, формама и изведбама тога, у нашем региону, увијек империјалног и патерналистичког национализма - од начертанијевског преко карађорђевићевског и четничког, и у посљедњим деценијама од Милошевићевог, преко Коштуничиног до овог данашњег", изјавио је министар спољних послова Црне Горе Срђан Дармановић за "Побједу"


У интервјуу за подгоричку „
Побједу“ шеф црногорске дипломатије Срђан Дармановић, осврнуо се на актуелне односе Црне Горе и Србије, коментаришући изјаве србских министара Александра Вулина и Ивице Дачића. Министар spoqnih послова се осврнуо и на евроатлантске интеграције Црне Горе, као и на четрнаестогодишњицу од референдума о независности.

На изјаву министра Дачића да су „тензије у Црној Гори скоро довеле до братоубилачког рата Срба и Црногораца“, те да је „велика лаж“ да се Србија мијеша у унутрашње ствари наше државе, Дармановић је, између осталог изјавио и следеће:

„Црна Гора неће дозвољавати да се Србија, под плаштом наводне угрожености интереса Срба у Црној Гори, мијеша у унутрашње ствари наше државе. Врло је неодговорно кад се примјене епидемиолошких мјера, којима се чувају животи и здравље наших грађана, користе као јефтина, али нимало наивна платформа за распаљивање политичких страсти и стварање атмосфере напетости“, додајући да Срби у Црној Гори нису угрожени и да могу бити угрожени „само они који не поштују њен Устав и законе, њен грађански и мултиетнички карактер, њен демократски избор, само они који својим фанатизмом угрожавају права и слободе других“.




Дармановић је одбацио тврдње министра одбране Србије, Александра Вулина да је Црна Гора 
извор нестабилности у региону“.

„Црна Гора се, иначе, у својој историји суочавала и борила са разним верзијама, формама и изведбама тога, у нашем региону, увијек империјалног и патерналистичког национализма – од начертанијевског преко карађорђевићевског и четничког, и у посљедњим деценијама од Милошевићевог, преко Коштуничиног до овог данашњег. Константа сваке од ових верзија је да му је Србска црква, са својим увријеженим антизападњаштвом и антилиберализмом, увијек давала духовну потпору и погонско гориво, не устежући се, кад треба, ни да стане у одбрану ратних злочина и злочинаца. Оваква реторика се, не једном, употребљавала као најава ширих, злокобних политичких пројеката и циљева, али може да послужи и за тривијалне и привремене користи, као нпр. за изборне потребе или за скретање пажње са актуелних политичких питања у сусједној држави“.

Дармановић је истакао и да је у Црној Гори примјетан „руски утицај“, иако су очекивали да ће након„државног удара“ односи Русије и Црне Горе  почети да се нормализују.


„Надали смо се да су из догађаја из октобра 2016. извучене одређене поуке и да су односи Црне Горе и Русије, уз дозу опрезности, корак по корак кренули нормалнијим током. Међутим, усвајањем Закона о слободи вјероисповијести и увјерења и правном положају вјерских заједница, јасно је препозната заинтересованост Москве за ово питање, и још једном се, послије извјесног затишја, потврђује континуитет неприхватљивог мијешања Русије у унутрашње ствари Црне Горе„, рекао је Дармановић.

ИН4С




 


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: gov.me/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.

Законодавци ће ове суботе гласати о закону о помоћи, тврди Мајк Џонсон


Запад не може да обара руске ракете, изјавио је највиши дипломата ЕУ

Ко смо ми? Завичајно удружење "Хаџи Продан" основало је неколико е



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА