BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Хтео сам да покажем Србима да нису сами“: Сећања руског добровољца на рат у Босни

„Хтео сам да покажем Србима да нису сами“: Сећања руског добровољца на рат у Босни
28.04.2020. год.


Михаил Поликарпов је био руски добровољац у рату у Босни. Када се вратио животу у миру, написао је књигу „Балканска међа”, која је постала једино право сведочанство свих Руса који су се борили на Балкану 90-их година. Михаил би желео своју књигу да објави и на србском језику. У ексклузивном интервјуу за Russia beyond он се присећа како се борио за братски народ.

„Отишао сам да се не бих стидео пред собом” 

- Тада, 90-их година, велики број Руса је имао жељу да заштити Србе. Међутим, мало ко је ову жељу и остварио, али она је захватила целу Русију. Знали смо да наша власт греши. Иницијална каписла било је присаједињење наше земље санкцијама против Југославије у пролеће 1993. године. За време Другог светског рата Французи су говорили „Петен спасава наш новчаник. Де Гол спасава нашу част.” Не знам чији је новчаник спасавао Јељцин, али био сам сигуран да ујутро нећу моћи да се погледам у огледало без стида, ако ништа не учиним против зла које се тада дешавало. Хтео сам да покажем Србима да нису сами и напуштени. 

РДО-2, децембар 1992.


Пут у рат, где вас очекују и воле 

Имао сам 25 година. 1994. сам сео у воз за Београд. Мађарски граничари ме замало нису задржали, али на крају је све прошло добро и стигао сам у Србију, а одатле аутобусом до Сарајева, у рејон Јеврејског гробља, где се налазила база руског добровољачког одреда, који је деловао у саставу Сарајевско-романијске бригаде. Рат је био у току, град је био подељен необичном линијом фронта: место где смо се ми налазили са три стране је било окружено муслиманским положајима. Наша база се налазила испод Дебелог брда, у слепој зони муслимана, испод литице, где нису могли да нас гађају. 1994. године нас је било веома мало, наш одред је бројао само десетак људи, а укупно у различитим одредима било нас је око 17. Али Срби су то веома ценили и осећали су нашу подршку.

Михаил Поликарпов, Сарајево, лето 1994.

Када сам стигао, нисам знао језик, али док сам био тамо, нешто сам научио. Дали су ми униформу и оружје и прикључио сам се борбама. У почетку сам се много плашио. Мислио сам: што нисам с миром седео у Москви?! Онда је страх престао. Данас ми понекад недостаје то осећање које сам имао тамо у рату, када сам знао како нас тамо очекују, како нас воле, како смо им потребни... 

Поред Сарајева, лето '94


„Јунаци су остали сахрањени у земљи” 

Не могу рећи да сам био велики јунак, прави јунаци су остали тамо да леже у земљи, на гробљу у селу Доњи Милићи, у јужном предграђу Сарајева на србској територији. Недавно је у Русији умро Едуард Смирнов, други командант Другог руског добровољачког одреда. Он је био прави ратник, а његов одред најпознатији и најефикаснији. Они су најпре ратовали у Вишеграду, затим у рејону Бијељине, а после тога у Устипрачи. А наш Трећи руски добровољачки одред ратовао је у рејону Сарајева, од Горажда до Олова, све моје борбе биле су тамо, северно од Сарајева. Прва борба, наравно, највише ми је остала у сећању, не могу да кажем да се човек поново роди, али постаје другачији. Другачије почне да се односи према животу и смрти.

Вишеград, 1993.

У том рату љубав ме је заобишла. Иако су ме Српкиње гледале са жаром. Пропустио сам прилику, омануо сам, много ми је жао због тога! 

Ратни другови из старих дана...  

Памтим своје другове... 

Владимир Сидоров, козак, који је тешко рањен у борби код Заглавке 12. априла 1993. године, данас је председник савета ветерана из тог рата, много чини за инвалиде и мајке погинулих, организује посете Вишеграду. То је пример човека који је био у том рату, вратио се из њега, али у суштини је тамо „остао”. 

Козак у Вишеграду, 1993.

Србин Милан „Мекензи”, како смо га звали, био је то весео и леп 27-годишњи младић са спојеним обрвама. Изнад леве слепоочнице главу му је красио бели ожиљак, траг од метка који га је очешао по лобањи. Милан се раније борио у офанзивном одреду и хтео је да оде, када је поново букнуо активни рат. О његовом ратничком путу говори чињеница да код куће има 15-ак аутоматских пушака-трофеја „ратног плена”. У борбама је најрадије користио митраљез Калашњикова без постоља и носио је панцир. Надимак је добио зато што је једном из минобацача пуцао на Унпрофор. Мекензи је било име канадског генерала који је тада командовао контингентом УН. 

Козаци у Вишеграду, 1993.

Командант нам је био Славко Алексић. Колико знам, он је жив и  здрав и живи у рејону Сарајева. Догодило се да сам изгубио контакт са њим, иако био веома волео да га видим. 

„Желим да посетим Србију, коју нисам успео да видим” 

Можда ћу после вашег чланка успети да се сретнем са неким од ратних другова! Требаће нам цела ноћ да се испричамо! Мораћу да обновим србски језик, мада ћу се после треће чашице ракије сигурно свега сетити! Такође бих хтео да се уживо сретнем са србским војним историчарима, на пример, са Светозарем Јокановићем, он проучава авијацију и комуницирамо само преко интернета. 

Руси на Космету

Свако има своју „Балканску међу” 

Према филму „Балканска међа” имам суздржано-критички став, али добро је што је ова тема покренута и неким мојим познаницима Србима се филм веома допао. У мојој књизи „Балканска међа” (ауторски наслов је „Откуд момку србска туга?”) има много мојих сећања. Она је већ преведена на србски и много бих волео да је објавим, како би Срби сазнали нешто о нашим јунацима. Веома бих желео да одем на сусрет са читаоцима, јер у Србији отада нисам ни био...

А руска варијанта књиге може се набавити овде: Балканский рубеж. Русские добровольцы в боях за Сербию


Катарина Лане, Russia beyond



  • Извор
  • Танјуг
  • Козаци крај Вишеграда, пролеће '93, фото: Михаил Поликарпов / Russia beyond/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА