BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Амбасадор украјине у Подгорици: У дјеловању Српске православне цркве видан руски утицај

Амбасадор украјине у Подгорици: У дјеловању Српске православне цркве видан руски утицај
29.02.2020. год.


"Црна Гора и Украјина имају одличне и пријатељске односе", каже за Радио Црне Горе , амбасадор те државе у Подгорици, Наталија Фијалка.

Истиче да у Украјини "веома пазе да се неко не умијеша у унутрашња питања у Црној Гори".

“Ми поштујемо Црну Гору, њену владу, институције, црногорски народ и црногорско пријатељство.” 


Додаје и да митрополит Онуфрије "представља цркву, која дјелује на територији Украјине, а која је саставни дио Руске православне цркве. Он и та црква не представљају већину православног народа у Украјини".


„Kрајем 2018. године Православна црква Украјине добила је томос о аутокефалности од Васељенског патријарха Бартоломеја, тако да тврдње митрополита Онуфрија да се не ради о канонској цркви, не одговарају истини. Та црква је аутокефална, независна од било које друге цркве, посебно од Руске православне цркве. Ми у Украјини сматрамо да је та црква наша национална црква.“

 


„То значи да ако је Украјина добила томос о аутокефалној цркви и друге државе које су раније имале своју националну цркву у догледно вријеме могу да обнове своје аутокефалне цркве. Познато је да нажалост Руска православна црква спроводи и помаже одлуке званичне Мокве, нарочито оно што се односи на вањску политику. Можемо навести да има сличних назнака и у дјеловању Српске православне цркве.“


„Сва имовина Украјинске цркве била је у вријеме Совјетског савеза прво национализована па дата Руској православној цркви на управљање. Знамо да током Совјетског савеза, једино Руска православна црква је функционисала. Она је била позната као велики савезник тада Совјетских, а данас Руских власти. Црквена имовина у Украјини, која је сада у власништву Руске православне цркве, још од 10 вијека припадала је Украјини и њеној цркви, Украјинска црква у том периоду била је у евхаристичком сајединству са Kонстатинопољем. Након окупације Украјине од стране Руског царства сва црквена имовина насилно је предата Руској православној цркви.“

Подгорица, 29.02.2020.


"Kроз историју, а због Руске политике према Украјини, није било лако да украјинци очувају свој идентитет. 
Забрањивано је одржавање литургија на украјинском језику, штампање књига, буквара... Таква руска политика није се промијенила ни до данас."


„Дешавања из 2014. године, окупација Kрима и упад руских снага у источну Украјину, пореметила су поредак и безбједносну ситуацију у Европи потпуно. Тада су била прекршена сва међународна правила и права и међународни поредак. То значи да Русије не поштује и никада неће поштовати међународно право и своје међународне обавезе. Њој се не може вјеровати.“
 


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Владимир Павићевић / Митрополија/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Навршило се округло 25 година, од када је 14. априла 1999, у јеку НАТО агресије на Савезну Републику Југославију, у пријатељску посету Београду дошао председник Белорусије Александар Лукашенко. Након срдачног...


Француски председник „осцилира“ између ратних упозорења и позива на мир, наводи се у новинама

САД немају намеру да се директно сукобљавају са руским снагама у име Кијева, изјавио је високи званичник


Француски председник осудио је напад Техерана на Израел и позвао на јачање санкција

Председник је за погоршање ситуације окривио недостатак војне помоћи са Запада


Упркос огромној војној помоћи читавог Запада, већ је свима јасно да је победа Русије на украјинском фронту неминовна и да ће уследити ускоро. И управо је то и време...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА