BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ђукановић о литијама и молебанима: Не дозволите да будете дио тог лудачког покрета

Ђукановић о литијама и молебанима: Не дозволите да будете дио тог лудачког покрета
28.01.2020. год.

 


"То је отприлике тај план који је одувијек постојао и деведесетих година и који је коштао наше просторе великог броја жртава. Дакле, нити може бити велике Србије, нити велике Албаније, може бити само велике трагедије. И умјесто да су се те лекције добрано научиле у 90-им годинама, умјесто да се од тога одустало и дубоко закопало, као што видимо, непуних 30 година након тога, се враћају старе идеје на сто и саставни дио тих идеја јесте великосрбски национализам који, користећи се СПЦ покушава да Црну Гору и даље представља, да утиче на њен живот као на живот друге српске државе", рекао је председник Црне Горе Мило Ђукановић.


"То нешто са чим се не слажемо и према чему показујемо, рекао бих веома непоколебљив и чврст отпор. 
То је нешто што никада нећемо дозволити да прође у Црној Гори."

"Закон о слободи вјероисповијести је темељно рјешење које је дуго и квалитетно припремано дуже од четири године, уз јавне расправе.
Смијешне приче о валоризацији црквене имовине. Овим правним актом мијења се закон из 1977. године, који је застарио и реликт је давне прошлости.   


Ђукановић је навео "неколико учесталих манипулација које се у вези са законом пласирају у јавности".


"
Као прва манипулација је тврдња да се нешто жели отети Србској православној цркви, што је апсолутна неистина. За сваког ко познаје историју, нема дилеме, све док је трајала црногорска држава, трајала је и Црногорска православна црква", рекао је Ђукановић, истакавши да од времена када је нестала Пећка патријаршија, 1766. године па до 1918. нема никаквог другог ауторитета над православном црквом у Црној Гори.

"Дакле, Православна црква у Црној Гори је самостална и има све атртибуте самосталности.  С обзиром да је Црна Гора присаједињена Србији, логично је било да црква буде присаједињена СПЦ. Одлука је била политичка - нестала је држава. Ако је било логично да 1918. нестане црква када је нестала држава, шта ћемо са 2006. када је обновљена држава? Обновићемо цркву, наравно", истакао је Ђукановић.  


"
У свим темељним документима очигледно да је имовина која је дата на коришћење ЦПЦ је била државна. Експлицитно тамо стоји – да црква не може отуђити ништа без одлуке надлежног државног органа. У периоду од краја осамдестих па до краја деведесетих, када нестаје Југославија, када се Црна Гора бави формирањем свог катастра, овлашћени људи у СПЦ у Црној Гори опредјељују се да уписују своје власништво над државном имовином. Када смо установили касније о чему се ради, покренули смо поступак враћања имовине ономе коме припада. Не може бити ријечи заиста  ни о каквој отимачини било чијег власништва, али не пристајемо да се отима од државе. Ово је покушај да држави вратимо оно што јој припада, што је од ње незаконито отуђено. И ту се сада употребљавају лажи и манипулације, да се отима од цркве,“ рекао је Ђукановић.

"
Друга манипулација која се пласира у јавности, а она се односи на тврдње да неко жели да туристички валоризује и  приватизује црквене објекте. То је смијешно и биједно и готово да га не треба коментарисати. Коме би, са зером здравог разума, пало на памет да од манастира прави ресторан, или до цркве хотел. Дакле, то што су до сада користили православни вјерници користиће и убудуће, дакле све што је било у функцији остваривање вјерских права и слобода и даље ће бити у тој функцији", изјавио је Ђукановић.

"Црногорци неће изгонити Србе из цркве као што су Срби некад изгонили Црногорце"


"О томе заиста нема помена. О томе не говоримо у том Закону. Ми смо у свом програму казали да желимо да обновимо Православну цркву у Црној Гори, да желимо да то радимо као одговорни људи, зато што живимо у у једном тешком парадоксу за балканске услове. На Балкану је увијек било неповјерења мањинских народа према држави, наспрам тога у Црној Гори смо имали изразито поштовање мањина према држави и не заборављамо да су те мањине биле увијек на правој страни историје када је нешто било важно за Црну Гору, посљедњи пут на референдуму за обнову независности 2006. године. Други дио парадокса је да унутар православног бића Црне Горе имамо дубоку, историјски укоријењену подјелу. Као одговорна власт морамо мислити како да се та подјела превазиђе. Размишљајући о томе како превазићи тај проблем сматрали смо да би важну улогу у томе могла играти једна конструктивна православна црква. И зато смо казали - немамо намјеру да се понашамо тако да формирамо неку своју цркву из које ће сада Црногорци изгонити Србе, као што су Срби некад изгонили Црногорце из СПЦ, него желимо да се формира једна црква у којој ће наћи мјесто сви православни вјерници у Црној Гори", рекао је Ђукановић.


"И наш позив свима је, како је рекао, био "ако сте заиста у тој вјерској мисији, ако мислите о томе како да се заштите и афирмишу интереси једне вјероисповијести у Црној Гори, а наравно о другим вјероисповијестима воде рачуна они који су на челу тих цркава, дакле, ако сте у тој мисији, лако ћемо се договорити".



"Али, нама се чини да ви нијесте у тој мисији. Нама се чини да сте у мисији посрбљавања Црне Горе. Чини ми се да желите да вратите Црну Гору у ону пређашњу представу како је Црна Гора друга србска држава. И то је заправо суштинско неслагање великосрбског национализма са црногорском независношћу", рекао је он.
 

"То највриједније насљеђе сваког од нас ко је допринио тој политици којег остављамо свом потомству, да схвате да не треба да се пребројавамо по вјерској и националној припадности, да не треба ни случајно да се гледамо преко нишана, да треба да схватимо да су разлике које носимо наше богатство, а не наша невоља", рекао је Ђукановић


"Грозна је манипулација да се партија бави питањем цркве. Веома јасно и са веома јасном поруком – ни ДПС ни ја немамо амбицију да уређујемо односе унутар цркве, али имамо врло јасну намјеру да обезбиједимо беспоговорну имплементацију онога што су уставна уређења – а то је одвојеност цвркве и државе и загарантована слобода вјероисповијести за сваког ко жели да упражњава своја вјеска права и слободе. Нико никоме од вас неће одређивати ђе ћете да пођете, у коју цркву, нико вам из партије не може оспораватио ваше вјерско право. Казали смо поновићу - свако од вас треба да иде у складу са својим навикама у своју цркву, да се помоли богу, запали свијећу, да крсти кога жели…То је нешто што је саставни дио цивилизацијског и демократског поимања слободе сваког човјека од стране ДПС. Али исто тако – не дозволите да се ваша вјерска слобода злоупотребљава на начин на који се ових дана злоупотребљава да би се срушила Црна Гора. Не дозволите да будете дио тог лудачког покрета".


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: predsjednik.me/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски изасланик је позвао организацију да присили Кијев да се придржава међународних правила


Јуче се навршило четири године од када нас је напустио један од највећих савремених руских писаца Едуард Вениjаминович Савенко, познат као Лимонов.


Око операције коју Турци планирају против Курдистанске радничке партије у Ираку дешавају се веома интересантни догађаји. Након Ердоганове најаве да ће претња ПКК бити елиминисана током лета, Турска је...

Према речима Пољанског, захтев Русије је, како се и очекивало, изазвао бес представника западних земаља, за којих је та тема “крајње неугодна”


Владимир Путин је поново изабран за председника Русије, према званичним резултатима председничких избора у земљи, које је у понедељак објавила Централна изборна комисија (ЦИК).


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА