BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Америчка банка упозорила да би могло доћи до преокрета на тржишту нафте

Америчка банка упозорила да би могло доћи до преокрета на тржишту нафте
08.08.2019. год.


Америчка банка упозорила је да би, уколико Кина почне да купује иранску сирову нафту, могло да дође до преокрета на тржишту „црног злата“.


У последњем чину трговинског рата између две највеће светске економије, Вашингтон је најавио нове царине на још око 300 милијарди долара кинеске робе, док је Пекинг затражио од државних компанија да зауставе увоз америчких пољопривредних производа и девалвирао јуан.

Трговински рат на релацији Трамп-Кина већ је утицао на глобална тржишта и берзе, али би могао и да обори цену нафте испод 30 долара за барел уколико Кина одлучи да купи иранску нафту, наводи се у извештају банке.

„Док задржавамо прогнозу од 60 долара за барел за наредну годину, признајемо да би кинеска одлука о поновној куповини иранске сирове нафте могла знатно да обори цену“.

У извештају се додаје да ће тај потез „поткопати америчку спољну политику“ и „ублажити негативне последице на кинеску економију.

Сједињене Државе усвојиле су политику „максималног притиска“ на Иран, оптужујући ту државу да крши нуклеарни споразум из 2015. године и да спонзорише тероризам. Након што је прошлог маја одустала од споразума, Трампова администрација поново је увела оштре економске санкције Ирану, укључујући и санкције против њеног извоза виталне енергије.

Циљ је био да се ирански извоз нафте сведе на нулу, али у Ирану тврде да су амерички напори пропали.

„Американци нису постигли никакав успех против Ирана. Желели су да продају нафте спусте на нулу, али нису успели“, рекао је председавајући иранског парламента Али Ларијани.

Према проценама консултантске куће „С&П Глобал платс“, Иран је испоручивао испод 550.000 барела дневно у јуну 2019. године, у односу на близу 875.000 милијарди у мају и око 2,5 милиона бодова прошлог априла, пре него што се Трамп повукао из нуклеарног споразума.

У међувремену, Трампова администрација наводно прати кретање танкера повезаних са Кином, за које се претпоставља да превозе иранску сировину у Кину и заобилазе америчке санкције.

Подаци служби за праћење бродова показују да су ирански танкери превозили нафту у Кину, као и у источни Медитеран, вероватно у Сирију и Турску.


  • Извор
  • фото: © РИА Новости / Максим Богодвид/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА