BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Кина нуди Индији заједничко истраживање Месеца, те честита успешан почетак лунарне мисије

РТ: Кина нуди Индији заједничко истраживање Месеца, те честита успешан почетак лунарне мисије
23.07.2019. год.

 


Само дан након што је Индија успешно лансирала на Месец "
Чандрајан 2" на Месец, Пекинг је саопштио да је спреман да се удружи са Њу Делхијем у истраживању природног сателита Земље, што би могло понудити начин да се поправи веза са њеним суседом.

Кина поздравља почетак индијске мисије "Чандрајан 2", изјавила је портпарол Министарства спољних послова Хуа Чунинг на конференцији за новинаре у Пекингу.

"Спремни смо да удружимо снаге са Индијом и другим земљама у спровођењу истраживања на Месецу", рекла је она, додајући да је "заједничка мисија човечанства" да сазна више о Месецу и даље.


Осим тога, постоје и други знакови да је индијско лансирање наишло на похвале у Кини. Ву Вирен, шеф кинеског програма за истраживање Месеца, пожелео је успех Индији у слетању на Месец "упркос претходним кашњењима".

Међународни напори да се истражи Месец такође су мотивисали Кину да крене напред, али његн космички програм не значи да ће се Пекинг "такмичити са било ким око тога", рекао је Ву.

У понедељак je друга лунарна мисија Индијe успешно покренута са космичке станице Срихарикота. Космички брод је већ ушао у Земљину орбиту, где ће остати три недеље пре него што почне да се креће према Месецу.



Ако све буде ишло по плану, Индија ће постати четврта земља која ће сигурно слетети на површину Месеца. До сада су само СССР, САД и Кина биле у стању да то ураде. "Чандрајан 2" је спреман да прикупи податке и слике са Месечевог мало истраженог Јужног пола.

Кинеска сонда "Чанге 4", успешно је слетела на јужни пол у јануару. Она истражује геологију региона, спроводи биолошке експерименте и бележи слике које се преносе назад на Земљу.

Ако се Кина и Индија удруже у истраживању Месеца, то би отворило пут за две силе да поправе односе нарушене током дугогодишњег геополитичког ривалства. Обе земље имају нерешене граничне спорове који су их повремено уплитали на чарке на граници у дужине 3.500 километара.

 Извор: Восток / РТ



  • Извор
  • фото: © Indian Space Research Organisation/Handout via REUTERS / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА