BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Док се Иран удаљава од Нуклеарног споразума, шта је следеће?

РТ: Док се Иран удаљава од Нуклеарног споразума, шта је следеће?
09.07.2019. год.


Борећи се против америчких санкција и неактивности Европе у трговини, Иран појачава обогаћивање уранијума. Колико ће Техеран далеко ићи како би извршио притисак на Запад и како ће европљани одговорити?

Заједнички свеобухватни акциони план из 2015. године (ЈЦПОА или Нуклеарни споразум) поставио је максимум за обогаћивање уранијума на 3,67%. Техеран је у понедељак прешао границу, а портпарол националне нуклеарне агенције објавио је да је достигнут ниво од 4,5 посто, те да се размотра повећање обогаћивања уранијума од 20 посто. Инспектори Међународне агенције за атомску енергију потврдили су ову вест касније у понедељак.

Поред тога, Исламска република је прекорачила ограничење залиха од 300 kg ниско обогаћеног уранијума пре мање од недељу дана.

Иран тврди да су ови кораци „корективни“ и дозвољени споразумом из 2015. године. Техеран жели да европске земље, потписнице споразума, испоштују своје трговинске обавезе са Ираном и да се тргују иранском нафтом - кршењем америчких санкција.


Шта Иран може учинити са 20% обогаћеног уранијума?

Ниво обогаћивања од 4,5 одсто „у потпуности задовољава потребе земље за енергијом за електране“, изјавио је у понедељак портпарол националне нуклеарне агенције Бехроуз Камалванди. Раније је једина иранска нуклеарна електрана Бушер радила на увозном руском гориву, обогаћеном до нивоа од пет посто.

Ниво обогаћивања од 20 одсто је још увек значајан корак испод 90 процената потребних за производњу нуклеарног оружја, али напредак до уранијума за оружје није линеаран, рекао је Паул Хероук, стручњак за Блиски исток. Када достигнете 20%, каже он, "скоро да сте ту".



Међутим, ниједна земља не намерава да направи само једно нуклеарно оружје, рекао је бивши шеф верификационе и безбедоносне политике у Међународној агенцији за атомску енергију (ИАЕА) Тарик Рауф за РТ. Производња више од једног оружја би значила враћање старих центрифуга у акцију и могло би потрајати неколико година. За сада, Иран једноставно "шаље сигнале да може подићи улог", рекао је Рауф.

Иран тренутно управља са око 5.000 "примитивних" центрифуга, објаснио је Рауф. Пре ступања на снагу ЈЦПОА тај број је био близу20.000. Поновно покретање ових центрифуга, изјавио је Камалванди у понедељак, могао би бити следећи корак Ирана.

Европски одговор

Сједињене Америчке Државе су прошле године санкционисале иранску економију када су се једнострано повукле из ЈЦПОА-а, а државни секретар Мајк Помпео је одговорио на најновије повећање обогаћивања уранијума обећањем о "даљњој изолацији и санкцијама". Британија и Немачка су упозориле Иран да обустави своје кораке ка изласку из Споразума, док је француски председник Емануел Макрон позвао Техеран да "настави дијалог", али је запретио неспецифичним "последицама" ако се обогаћивање настави.



Они вероватно неће “санкционисати Иран”, рекао је Хероук за РТ.

“Мислим да ЕУ признаје да Иран тренутно није проблем, да је то заправо Доналд Трамп и његова администрација. Имали смо споразум који функционише, Доналд Трамп га је у основи здробио."

Уместо да се ближе усагласи са Вашингтоном, Хероук види Европу да наставља да "игра трећу страну", а да се у потпуности не сложи ни с Вашингтоном ни с Техераном.

Европски лидери би требало да "ставе већи притисак на САД како би постигли договор", рекао је Удо Стајнбах, бивши директор немачког Института за блискоисточне студије.

"Што се дуже ово одвија, што дуже имао америчке санкције и ескалацију иранских претњи, то се ЕУ више креће према положају Сједињених Америчких Држава", додао је он.

Хоће ли Иран ићи до краја?

"Вероватно", рекао је Хероук. Имајући у виду недавне војне тензије између Ирана и САД-а, заједно са неумољивом применом санкција од стране Трампове администрације, Иран треба само да погледа на исток да види користи од поседовања бомбе.

"На основу начина на који је Доналд Трамп ступио у интеракцију са Северном Корејом и начин на који им је дао много више поштовања, даје Ирану подстицај за нуклеарно оружје", рекао је он.

"Када се једном придружите нуклеарном клубу, третирате се озбиљније."

Према мишљењу већине стручњака, укључујући и Хероука, Иран би теоретски могао имати нуклеарно оружје у року од годину дана.

Даниел Мекадамс из Рон Пол Института за мир и просперитет види ствари другачије. Уместо да се бори за бомбу, он види кораке Ирана ка даљем обогаћивању и складиштењу као израчунат потез да се европљани врате за преговарачки сто. Портпарол Министарства спољних послова Абас Моусави изјавио је у понедељак новинарима да ће Иран дати Европи 60 дана да спаси ЈЦПОА путем преговора, те да више неће давати рокове.

"Они то раде на веома постепен и веома методичан начин", рекао је Мекадамс за РТ. "То нису дела лудака."

Извор: Восток / РТ


  • Извор
  • НУклеарна електрана Бушер у Ирану, фото: © REUTERS/Caren Firouz / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА