BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Кина озбиљно разматра ограничење извоза ретких метала у САД - директор „Глобал тајмса“

РТ: Кина озбиљно разматра ограничење извоза ретких метала у САД - директор „Глобал тајмса“
28.05.2019. год.


Пекинг озбиљно разматра ограничење извоза ретких земних метала у САД, саопштио је главни уредник кинеског државног медија "Глобал тајмс", упозоравајући да то можда није последњи потез од стране Кине у ескалацији трговинског рата.

Извештаји да Кина може прибећи ембаргу кружили су данима. Ако се имплементира, тај потез би могао бити веома штетан за Вашингтон, јер скоро да не постоје алтернативни извори за елементе који се користе у широком дијапазону индустрије, од високотехнолошких до војних.

“На основу онога што ја знам, Кина озбиљно размишља о ограничавању извоза ретких метала у САД. Кина би такође могла да предузме и друге контра-мере у будућности“, рекао је Ху Ксиђин.


САД су недавно повећале тарифе на кинеску робу у вредности од 200 милијарди долара, што је довело до одговора из Кине. Пекинг је повећао царине на америчке производе у висини од 60 милијарди долара. Међутим, витални ретки земни минерали до сада нису били предмет ограничења.


Рутинска посета председника Кси Ђинпинга кинеском постројењу за ретке земне метале прошле седмице дошла је усред растућих напетости између две земље и убрзо након што су се САД устремиле на кинеског технолошког гиганта "Хуавеј". Упркос недостатку званичног саопштења из Пекинга, посета је изазвала бојазан да је Кина спремна да користи ретке метале, посебно забрану њиховог извоза, као предност у односу на САД.

Посета Ђинпинга једној од највећих фабрика за прераду ретких метала послала је "недвосмислену поруку" САД-у, каже независни политички аналитичар Алесандро Бруно. Аналитичар верује да су ретки метали, неопходни за војну, вазсухопловну и електро индустрију, "сигурно оружје које Кина може користити у свом арсеналу трговинских преговора против Трампа".

"Кина контролише од 85-95% укупне производње и снабдевања", рекао је Бруно за РТ-у. Он је нагласио да су америчке компаније у великој мери зависне од ретких земних материјала, а забрана би "могла би да угрози глобалну индустрију, посебно нове технологије".

"Кина има много више могућности него САД када су у питању ретки метали и шаховска игра ретким земним металима", закључио је аналитичар.

САД су 1990. године биле водећи произвођач ретких земаља, али се ситуација одавно променила. Пекинг је 2018. године повећао експлоатацију ретких метала за 15.000 тона на 120.000 тона, док су САД произвеле укупно 15.000 тона. Кина држи 44 милиона тона у својим резервама, док САД имају само 1,4 милиона тона.

Извор: Восток / РТ


  • Извор
  • фото: © Global Look Press / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА