BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Москва: Након отворене агресије на СР Југославију НАТО постао главна претња глобалној безбедности

Москва: Након отворене агресије на СР Југославију НАТО постао главна претња глобалној безбедности
13.03.2019. год.
Савет Федерације позвао парламенте страних држава, УН-а, ЗНД-а, ОДКБ-а, ОЕБС-а и Парламент ЕУ да осуде агресију НАТО-а на Југославију и предузму све потребне радње за превазилажење њених последица.


Војна операција НАТО-а против суверене Југославије коначно је претворила савез у велику претњу сигурности у свету, а некажњавање одговорних довело је до нових трагедија у Сирији, Ираку и Либији, наводи се у саопштењу Горњег дома (Савет Федерације) Руске Федерације.

"Војна операција НАТО-а против Савезне Републике Југославије, која је покренута 24. марта 1999. године, представљала је отворену агресију на суверену државу у Европи, стварајући директну претњу међународном миру и сигурности, што је негативно утицало на даљњи развој односа између европских држава и поткопало њихово међусобно поверење" , наводи се у документу усвојеном у вези са двадесетогодишњицом почетка НАТО агресије на СР Југославију.

Нажалост, поуке из ових трагичних догађаја нису научене, а НАТО се и даље фокусира на војну силу у решавању сукоба у међународним односима, наводи се у саопштењу.

"Након тога, под лажним изговорима и без одобрења Савета безбедности УН-а, један број земаља чланица НАТО-а користио је оружану силу против других суверених држава - Ирака, Либије, Сирије, а данас постоје претње о могућности да се подузму исте акције против Венецуеле, Кубе и Никарагве", - наведено је у саопштењу.

Ракетни напади и бомбардовање Југославије, укључујући употребу муниције са осиромашеним уранијумом, довели су до бројних цивилних жртава и уништења многих цивилних објеката.
Поред тога, признавање независности Косова 2008. године од стране западниг земаља било је наставак генералне линије НАТО-а у циљу подстицања сепаратизма у сукобима на територији бивше Југославије и насилног распарчавања републике, наводи се у саопштењу.

"Де факто отцепљење једног дела територије Југославије - аутономне територије Косова и Метохије, је уследило као последица агресије те је створило опасан преседан у међународним односима и закомпликовало решавање постојећих конфликата у којима су учествовале непризнате државе. Истовремено, положај западних држава у сличним конфликтима у Молдавији, Грузији и Украјини испоставља се као супротност, у којој је право народа на самоопредељење категорички искључено “, наглашавају законодавци.

Савет Федерације је уверен да су војне акције НАТО-а које су предузете у супротности с одредбама Повеље УН-а и без одговарајуће одлуке Савета безбедности УН-а узроковале огромну штету међународним безбедносним системима, наводи се у саопштењу.

"Чињеница да починиоци злочина нису нису кажњени, довела је до нових агресивности држава чланица НАТО-а против других суверених држава. Након напада 1999. године, НАТО је коначно постао главна претња глобалној и регионалној безбедности“, наглашава се у документу.


Сенатори су убеђени да се "акције држава чланица НАТО-а у односу на Југославију квалификују као чин агресије против суверене државе, а њени иницијатори и извођачи морају сносити међународну правну одговорност".

Савет Федерације је такође позвао парламенте страних држава, УН, ЗНД, ОДКБ, ОЕБС и Парламент ЕУ да осуде агресију НАТО-а на Југославију и предузму све потребне радње за превазилажење њених последица.


  • Извор
  • фото: © Валерий Шарифулин/ТАСС/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...

Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама


Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА