BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Суд одбио захтев хашког тужилаштва, ново веће одлучује у предмету генерала Младића

Суд одбио захтев хашког тужилаштва, ново веће одлучује у предмету генерала Младића
13.09.2018. год.

 


Судија Џозеф Е. Чиондо Масанче одбио је данас као неоснован захтев хашког тужилаштва које је тражило да се поништи одлука о изузећу тројице судија из апелационог већа у процесу против генерала Ратка Младића.

У својој одлуци коју је данас објавио Механизам кривичних судова у Хагу, судија Масанче је навео да захтеву тужилаштва недостају легални (законски) основи, имајући у виду да статут Механизма не дозвољава жалбе на одлуке председника Механизма или трочланог судског већа, преноси Танјуг.

У питању је недавна одлука којом је судија Жан-Клод Антоанети усвојио аргументе Младићеве одбране да би судије Теодор Мерон, Кармел Ађијус и Лију Даћун могле да буду пристрасне приликом одлучивања о жалби Младића на првостепену пресуду којом је осуђен на доживотни затвор због наводног геноцида, јер су учествовале у доношењу ранијих пресуда Хашког трибунала којим су Младићу подређени официри Војске Републике Српске осуђени због наводног геноцида и других злочина у Сребреници, у јулу 1995.

У тим пресудама, по одбрани, судије Мерон, Ађијус и Даћун су унапред утврдиле и Младићеву кривицу за наводни геноцид у Сребреници, доносећи закључке о генераловој улози и одговорности.

Тужилаштво је тврдило да је Антоанетијева одлука супротна судској пракси и тражило да председник Механизма судија Мерон именује трочлано судско веће које ће поново одлучивати о Младићевом захтеву за изузеће.

Судија Ађијус председавао је већу трибунала које је изрекло осуђујућу пресуду групи официра Војске Републике Српске предвођених Вујадином Поповићем и Љубишом Беаром, осуђеним на доживотни затвор због Сребренице.

Судија Мерон председавао је жалбеним већем трибунала које је потврдило првостепену осуђујућу пресуду и доживотну затворску казну генералу Војске Републике Српске Здравку Толимиру због наводног геноцида у Сребреници, као и жалбеним већем које је генерала Војске Републике Сроске Радислава Крстића осудило на 35 година затвора због помагања и подржавања наводног геноцида у Сребреници.

Кинески судија Даћун био је председавајући у процесу против официра Војске Републике Српске Видоја Благојевића, који је због злочина у Сребреници био осуђен на 15 година затвора.

Мерон је био дугогодишњи председник Трибунала, а сада је председник резидуалног Механизма, правног наследника Трибунала.

Уместо њих, судија Антоанети је у апелационо веће поставио судије Емпаранија Мамија Ричарда Раџонсона, Приску Матимбу Нијамбе и Гебердаоа Густава Кама. 

Осим судије Нијамбе, која се противила осуђујућој пресуди генералу Војске Републике Српске Здравку Толимиру за наводни геноцид у Сребреници, двојица новоименованих судија нису имали искуство у процесима за ратне злочине у бившој Југославији, али су судили за злодела у Руанди, пренели су медији.

Младић је првостепено осуђен на доживотни затвор у новембру прошле године пред затварање Трибунала.


  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Високи званичник те милитантне групе изјавио је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинци добију своју државу


ЕУ мора да докаже да није вазал Сједињених Држава, изјавио је француски председник у уводном говору


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће

Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА