BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Генерал Ратко Младић крив и за убиства док није био у бившој БиХ

Генерал Ратко Младић крив и за убиства док није био у бившој БиХ
24.03.2018. год.
Браниоци генерала Ратка Младића поднели су Жалбеном већу Механизма у Хагу жалбу којом траже да због низа правних и чињеничних грешака, пресуда којом је осуђен на доживотни затвор буде преиначена


Браниоци Ратка Младића поднели су Жалбеном већу Механизма у Хагу (наследника Хашког трибунала) жалбу којом траже да због низа правних и чињеничних грешака, пресуда којом је осуђен на доживотни затвор буде преиначена, а Младић ослобођен од оптужби, преноси Танјуг.

Као алтернативу, Младићева одбрана је предложила Механизму да му се суђење понови, преносе босански медији.

Са друге стране, Тужилаштво у Хагу затражило је жалбом да суд Младића прогласи кривим и за наводни геноцид над муслиманима и Хрватима у пет општина у бившој Босни и Херцеговини, за које је првостепеном пресудом ослобођен.

Младићеви браниоци тврде да је Хашки трибунал погрешио када је у пресуди Младићу утврдио да је постојао удружени злочиначки подухват чији је он био припадник, а чији је циљ било трајно и насилно уклањање несрбског становништва са великих делова територије БиХ које су лидери босанских Срба прогласили србским.

Одбрана жалбом оспорава и наводе пресуде да су постојала наводна злочиначка удружења у Сарајеву и Сребреници, као и да је Младић руководио узимањем за таоце припадника УНПРОФОР-а у пролеће 1995. године.

Наводе и да Младић није имао правично суђење, да су његова права грубо прекршена, а жалили су се и на казну доживотног затвора, уз тврдњу да судије нису у обзир узеле олакшавајуће околности.

Хашки трибунал је бившег команданта Војске Републике Српске (ВРС) непосредно пред затварање, 22. новембра прошле године осудио на доживотни затвор због наводног геноцида у Сребреници, прогона Хрвата и муслимана широм бивше БиХ, терорисања становништва Сарајева дуготрајним гранатирањем и снајперисањем, те узимања припадника УНПРОФОР-а за таоце.

Трибунал је, међутим, Младића ослободио оптужбе за геноцид у пет општина, за које тужилаштво од жалбеног већа Механизма у Хагу сада жалбом тражи да га прогласи кривим и осуди.

У питању су општине Фоча, Котор-Варош, Приједор, Сански Мост и Власеница.

О жалбама ће одлучивати веће којим преседава судија Теодор Мерон, а у чијем су саставу судије Кармел Адијус, Лиу Дакун, Симор Пантон и Приска Матимба Њамбе.

Пресуда Младићу садржи 2.541 страну са чак 18.211 фуснота што ту пресуду чини најобимнијом у историји Трибунала.

Младићеви браниоци су раније најавили да ће се жалити на свих 10 тачака оптужнице по којима је Младић осуђен, од укупно 11, пошто је по једној тачки ослобођен оптужби.

Ратко Младић крив и за убиства док није био у бишој БиХ

Генерал Ратко Младић осуђен је у Хашком трибуналу и за оно за шта уопште није оптужен, сазнају "
Новости". Како каже генералов адвокат Бранко Лукић, судско веће га је прогласило кривим и за догађаје од пре 12. маја, када је преузео команду у БиХ, а које тужилаштво у његовој оптужници уопште није третирало.

Тако је Младић у Хагу постао крив и за хапшења и протеривања муслимана у Приједору, Кључу, Санском Мосту током априла 1992. године, када су Срби преузели власт.

- Тога нема ни у једном суду на свету. Он тада уопште није био у БиХ, већ у Хрватској и не може да има икакве везе са злочинима у Босни у том периоду - наводи Лукић.

Ово је пример само једног промашаја судског већа у Младићевој пресуди, због којег је одбрана предала Механизму у Хагу најаву жалбе. Како су нам рекли, обавестили су суд да ће се жалити на готово сваки од 5.353 параграфа у првостепеној пресуди.

 

- Ништа у пресуди не ваља. Мноштво је нетачности, супротности, паушалних закључака без икаквих доказа - каже нам Лукић.

 

- Жалићемо се по неколико основа. Гомила је и процедуралних грешака на штету Младића, због којих пресуда пада пред сваким судом. Систематски је имао и нефер суђење током целог процеса, а некоректан однос је био и према сведоцима одбране, а и његовим браниоцима. Није имао иста права као тужилаштво, давани су му краћи рокови. Нису правилно оценили његово здравствено стање и како оно утиче на поступак и његово понашање у судници.

 

Бранко Лукић, фото: Новости

 

Лукић наводи да ће се жалити и на превисоку казну доживотног затвора.

 

- Уопште нису ценили његову командну одговорност, па ако је није имао, како је онда био део удруженог злочиначког подухвата. Они сами кажу да Младић никога није убио, нити наредио да буде убијен и да за то нема ниједног доказа. Али је осуђен, јер је, како кажу, самим учешћем у рату био део УЗП.

Одбрана је најавила и да ће се жалити на УЗП у целости, али и по тачкама оптужнице за Сарајево, Сребреницу и узимање припадника Унпрофора за таоце.

ТУЖИЛАШТВО СЕ ЖАЛИ

Хашко тужилаштво је у најави жалбе навело да ће се жалити на ослобађајући део пресуде, којом је генерал Младић проглашен невиним за геноцид у пет општина у БиХ. Они ће тражити да се осуди и због таквог злочина у Фочи, Котор Вароши, Приједору, Санском Мосту и Власеници.

БЕЗИМЕНЕ ЖРТВЕ


АДВОКАТ Лукић каже да су свуда у Младићевој пресуди бројни примери где се само наводи да је убијено 20 или 30 људи, без иједног имена. Тако да се не зна ни ко су жртве за чију смрт је генерал осуђен.

С.Ј. Матић,
Новости



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски изасланик је позвао организацију да присили Кијев да се придржава међународних правила


Јуче се навршило четири године од када нас је напустио један од највећих савремених руских писаца Едуард Вениjаминович Савенко, познат као Лимонов.


Око операције коју Турци планирају против Курдистанске радничке партије у Ираку дешавају се веома интересантни догађаји. Након Ердоганове најаве да ће претња ПКК бити елиминисана током лета, Турска је...

Према речима Пољанског, захтев Русије је, како се и очекивало, изазвао бес представника западних земаља, за којих је та тема “крајње неугодна”


Владимир Путин је поново изабран за председника Русије, према званичним резултатима председничких избора у земљи, које је у понедељак објавила Централна изборна комисија (ЦИК).


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА