BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Небензја: Истина коју нажалост знамо - САД-у није потребан никакав независан професионалан механизам

Небензја: Истина коју нажалост знамо - САД-у није потребан никакав независан професионалан механизам
24.01.2018. год.


Нова рунда жестоких дискусија о проблему употребе хемијског оружја у Сирији одржана је у уторак на састанку Савета безбедности УН, током којег је Русија предложила стварање новог међународног истражног органа за истраживање таквих злочина.

Савет безбедности је сазван на иницијативу Русије због извештаја који су се појавили о новом хемијском нападу на подручју Источне Гуте, за који су сиријска опозиција и бројне западне земље одмах оптужиле председника Сирије Башара ел Асада. 

Иницијативу Москве подржала је још једна стална чланица Савета безбедности — Кина. Француска, која је такође једна од сталних чланица Савета безбедности, саопштила је да је спремна да размотри руски предлог. Међутим, све у свему, њен став, као и приступ Сједињених Америчких Држава и Велике Британије, остао је исти — Асадов режим крив је за за хемијске нападе и он би требало да сноси одговорност за њих, иначе се неће постићи мир у земљи.

Отварајући састанак, стални представник Русије у Уједињеним нацијама Василиј Небензја изјавио је да је заједнички механизам УН-ОЗХО за истрагу хемијских напада у Сирији, који је раније деловао, постао предмет политичке манипулације.

„Нажалост, са престанком свог постојања Заједнички механизам доживео је неуспех у истрази, која је са научно-техничког аспекта била потпуно неодржива, и постао је инструмент политичке манипулације“, истакао је Небензја.

„Желимо да се издигнемо изнад несугласица и предложимо да се успостави ново међународно истражно тело које ће утврдити чињенице на основу детаљних и непобитних доказа добијених транспарентним и поузданим методама, тако да Савет безбедности може да идентификује оне који су одговорни за употребу отровних агенаса као оружја“, додао је Небензја на састанку Савета безбедности УН.

Он је истовремено навео да је Русија забринута због употребе хемијског оружја не само у Сирији, већ и на Блиском истоку уопште и инсистира на истрази о наводној употреби хемијског оружја у Сирији.

„Нико више од нас није тражио истрагу, управо професионалну истрагу, а не њену имитацију. И сада ми настављамо да тражимо од ОЗХО излазак њених стручњака на територију Сирије како би се упознали са складиштима хемијског оружја које су откриле сиријске власти, а које су за собом оставили терористи у ослобођеним подручјима“, рекао је Небензја.

„Припремили смо одговарајући нацрт резолуције и затражили од секретаријата да га проследи чланицама. Надамо се да ће чланови Савета безбедности разговарати о нашој иницијативи у својим престоницама што пре“, нагласио је он.

Са своје стране, стални представник Кине Ли Цеи изјавио је да његова земља подржава предлог Русије о стварању истражног органа за хемијско оружје.

„Кина подржава детаљну истрагу о инциденту која би омогућили извлачење закључака који би издржали проверу чињеница и помогли да се одговорни предају правди. На основу тога Кина поздравља нацрт резолуције о успостављању новог механизма за истрагу о хемијском оружју у Сирији коју је иницирала Русија. Захвални смо Русији за напоре у Савету безбедности усмерене на питање хемијског оружја у Сирији“, изјавио је стални представник Кине.  

Стални представник Француске у УН Франсоа Делатр је у свом говору истакао да је Француска спремна да проучи иницијативу Русије, с обзиром на „ћорсокак“ у којем се нашао тај рад у УН.

Он је, такође, објаснио да недавна иницијатива Француске да се нађу одговорни за употребу хемијског оружја није у супротности са механизмом за заједничку истрагу УН-ОЗХО. Одговарајући документ у Паризу је потписало 25 земаља, укључујући и Сједињене Америчке Државе.

Он је додао да без кажњавања криваца у Сирији неће бити мира и још једном оптужио сиријске власти за „варварске нападе против свог народа“.    

Стална представница САД у УН Ники Хејли очекивано је била против руске иницијативе, понављајући оптужбе да Русија „сакрива истину“ о хемијским нападима „сиријског режима“.

„Ми не намеравамо да прихватимо било какве руске предлоге који подривају нашу способност да дођемо до истине или које полемишу о ономе што би требало да буде независна и непристрасна истрага. Ако они желе да поштено дођу до овог циља, спремни смо да одмах обновимо Заједнички механизам са његовим првобитним независним и непристрасним мандатом“, истакла је Хејлијева, нагласивши да је све друго „неприхватљиво“.

„Говорила сам то, али поновићу још једном: Русија је три пута искористила своје право вета да би уништила Заједнички механизам истраге. Русија мора да се погледа у огледало пре него што нас доведе у Савет безбедности УН на разговоре о коришћењу хемијског оружја“, додала је Хејлијева.

Небензја је на те оптужбе одговорио речима да много говори чињеница да руску резолуцију одбијају већ у старту.

„Ово још једном открива истину коју ми, нажалост, знамо. Сједињеним Америчким Државама није потребан никакав независан, професионалан механизам“, истакао је руски дипломата.


Заједнички механизам УН-ОЗХО за истрагу о коришћењу хемијског оружја у Сирији је 26. октобра поднео Савету безбедности УН извештај о инцидентима у Хан Шејхуну од 4. априла 2017. године и Ум Хошеу од 15. и 16. септембра 2016. године. Стручњаци Заједничког механизма закључили су да је у првом случају „Сиријска Арапска Република одговорна за употребу сарина“, а у другом да је „ДАЕШ одговоран за коришћење сумпорног иперита“.

Читајте више на Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут

 
 


  • Извор
  • фото: © РИА Новости / Григорий Сысоев/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер

НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова

Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


За разлику од Запада, Москва никада неће „укинути“ ниједну страну културу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА