BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Опипајте историју: Седам несвакидашњих руских музеја

Опипајте историју: Седам несвакидашњих руских музеја
03.09.2017. год.
Ово су прави изузеци у свету музеја. У њима можете видети чудновате сандуке, замку за медведе која се користила за крађу аутомобила и посмртне маске. Чак се можете и спустити у Стаљинов подземни бункер!


Бункер 42, Москва (Стаљинов бункер)

Музеј Хладног рата. Извор: Антон Тушин, ТАССМузеј Хладног рата. Извор: Антон Тушин, ТАСС

 

Бункер 42 је Музеј Хладног рата и налази се у центру Москве. Приликом обиласка овог подземног објекта можете научити доста тога о нуклеарном конфликту између Совјетског Савеза и САД. Бункер је изграђен током 1950-их и требало је да буде главни штаб стратешке авијације. Налази се 60 метара испод земље и покрива површину од 7.000 квадратних метара. У бункер је шездесетих година достављено довољно воде и хране да се у њему може живети дуже време, али је током осамдесетих почео да пропада. Печат државне тајне скинут је са овог објекта 1995. године.

На главном улазу у бункер налази се лифт. Улаз је заштићен бетонским поклопцем широким шест метара и сакривен је унутар тобожње куће из 19. века са лажним прозорима. Бетонски поклопац је конструисан тако да може да заштити бункер од таласа нуклеарне експлозије и да издржи директан погодак авионске бомбе.

Адреса: Москва, Пети Котељнически сокак (Пятый Котельнический переулок), 11. Билетарница је отворена сваког дана од 10:00 до 20:00. Музеј ради 24 часа. 
Сајт.

2. Музеј смрти, Новосибирск

Музеј смрти у Новосибирску. Извор: Александар Крјажев, РИА НовостиМузеј смрти у Новосибирску. Извор: Александар Крјажев, РИА Новости

Овај музеј се налази у Новосибирску, 3.200 км источно од Москве. Звучи помало морбидно, али посвећен је сахранама. Овде су изложене фотографије у такозваном „пост-мортем” жанру које приказују црнину, посмртне маске, статуе и споменике. У музеју се налази и фасцинантна колекција необичних гробница. Фино, нема шта

Адреса: Новосибирск, насеље Восход, ул. Војенторговска, 4/16. Радно време: од уторка до петка 12:00-19:00, викендом 11:00-19:00. 
Сајт.

3. Музеј једне слике, Пенза

Музеј једне слике. Извор: Legion MediaМузеј једне слике. Извор: Legion Media

Пун назив овог музеја гласи Музеј једне слике „Г. В. Мјасњиков”. Налази се у Пензи, 640 км југоисточно од Москве. Отворен је 1983. године. Ово је једини такав музеј на свету.

Овде нема сталне поставке. У једној јединој сали налази се само једна слика, најчешће значајно уметничко дело. Пре него што виде експонат посетиоци гледају филм дуг 45 минута који говори о особинама и историјату слике и ауторовој биографији.

У овом музеју је било постављено „Заузимање снежног града” Василија Сурикова, слика „После битке” Кузме Петрова-Водкина, Тицијанов „Портет младе жене” и многа друга ремек-дела.

Адреса: Пенза, Улица Кирова 11. Радно време: 11:00-18:00 сваким даном осим четвртка. Пре посете треба позвати музеј или написати 
мејлСајт.

4. Музеј крађе аутомобила, Барнаул

Музеј крађе аутомобила. Извор: Виталиј Белоусов, ТАССМузеј крађе аутомобила. Извор: Виталиј Белоусов, ТАСС

На другом спрату мале куће у Барнаулу 3.600 км источно од Москве крије се права драгоценост за љубитеље аутомобила, али и за пљачкаше „истих”. Музеј је посвећен крађи аутомобила. Да, добро сте прочитали. Отворили су га 2003. године припадници јавне службе за спасавање у Барнаулу, која је, поред осталог, задужена и за склањање полупаних аутомобила.

Изложен је невероватно велики број метода за крађу кола. Ту се поред челичних лењира и матичних кључева налазе и замке за медведе. Локална полиција је поклонила музеју велики број занимљивих експоната као што су лажне регистарске таблице и возачке дозволе, уређаји за крађу кода и за ометање радио-сигнала.

Адреса: Барнаул, Анатолијева улица 130. Отворено сваки дан од 10:00-19:00. 
Сајт.

5. Ледоломац „Ангара“, Иркутск

Ледоломац „Ангара”. Извор: Lori / Legion-MediaЛедоломац „Ангара”. Извор: Lori / Legion-Media

Ледоломац „Ангара“ је један од најнеобичнијих споменика Иркутска, града који се налази 5.200 км источно од Москве. Најстарији ледоломац на свету поринут је 1900. године. Изграђен је на бродоградилишту „Sir W.G. Armstrong Whitworth & Co Ltd” у Њукаслу, по наруџбини Одбора за изградњу Сибирске железничке пруге.

Током изградње пруге транспорт на подручју Иркутска је обављан трајектима који су због леда могли да плове једино иза ледоломца. Ангара је коришћена до раних 1960-их, а 1990. године је усидрена у заливу Иркутског вештачког језера и претворена у музеј.

Адреса: Иркутск, Улица Маршала Жукова 36а. Отворено сваки дан од 9:00-21:00. 
Сајт.

6. Музеј историје соли, Соликамск, Пермска област

Музеј историје соли. Извор: Олег ВоробјовМузеј историје соли. Извор: Олег Воробјов

 

Назив уралског града Соликамска заправо значи „со на реци Ками”. Овај град је познат по производњи соли и налази се 1.600 км источно од Москве. Настао је у 15. веку, када је трговачка породица Калињиков овде саградила солане. Локална економија је доста зависила од рударства.

Једини музеј индустрије соли на свету налази се у старој солани Уст-Бороваја, која је радила од 1882. до 1972. године. Овде се може видети процес добијања соли током историје. У рудницима није било прозора, а због густог дима радници нису могли да виде једни друге чак ни надохват руке.

У солани је коришћена традиционална метода испаравања. Средином 20. века ово је била последња солана у Русији која користи ту методу. Солана је затворена 1. јануара 1972. године и касније претворена у музеј.

Адреса: Соликамск, Улица газеты „Звезда” 2. Радно време: од уторка до суботе 9:00-17:00. 
Сајт.

7. Меморијални музеј „Истражни затвор НКВД”, Томск

Извор: Сергеј Пјатаков, РИА НовостиИзвор: Сергеј Пјатаков, РИА Новости

Музеј „Истражни затвор НКВД” налази се у подруму бившег затвора НКВД у Томску, 3.610 км источно од Москве. Овај затвор је био у функцији од 1923. до 1944. године. У дворишту које се сада назива „Парк сећања” саграђен је споменик свим жртвама репресије. Музеј обухвата ходник, ћелије за затворенике и просторију у којој су радиле истражне судије.

Међу експонатима се налазе истражни подаци, фото-албуми и ручни радови затвореника.

Адреса: Томск, Проспект Ленина, 44. Радно време: од уторка до суботе 10:00-18:00. 
Сајт.

Ана Сорокина
,
Руска реч



  • Извор
  • Музеј Хладног рата. Извор: Антон Тушин, ТАСС / Руска реч/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.

Законодавци ће ове суботе гласати о закону о помоћи, тврди Мајк Џонсон


Запад не може да обара руске ракете, изјавио је највиши дипломата ЕУ

Ко смо ми? Завичајно удружење "Хаџи Продан" основало је неколико е



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА