BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Дизајн ракије развијен од стране руског дизајнера, освојио злато у Србији

Дизајн ракије развијен од стране руског дизајнера, освојио злато у Србији
26.05.2017. год.


Руски дизајнер Георгиј Јаковљев, аутор дизајна руског смарт телефона YOTAPHONE, je oсвојио златну медаљу на Међународном пољопривредном сајму у србском граду Новом Саду у категорији дизајн.



Верује се да се производњом ракије у Србији бави око 300 хиљада домаћинстава. Овде често можете наћи ово предивно пиће које је домаћин насуо у флашу минералне воде, и то у пластичној флаши. Познаваоци ракије се оваквог облика паковања не боје, али је веома тешко објаснити обичном  купцу да се у таквом паковању чува  "национално благо".

Бренд са 300 година историје

Породица Савићевић припремају или како Срби кажу "пеку" ракије по свом рецепту преко 300 година. Међутим, Саша Савићевић је одлучио да обрати пажњу не само на квалитет пића,које се у  породичној дестилерији производи са савременом опремом, већ и његовом достојном дизајну.

Тренутно, бренд "Сербке" је  један од десет најбољих србских брендова овог пића. На последњем међународном пољопривредном сајму у србском граду Новом Саду ракије из дестилерије "Савићевић" освојиле су 5 златних медаља, као и награда "Златни пехар" за висок квалитет производа.

Савићевић сматра њихову  производњу, не као средство за брзу добит, већ као дугорочну инвестицију.

"Ово је инвестиција у будућност наше деце и унука , као стара прича о риби и штапу за пецање. Тако, желим да оставим својој деци и унуцима "штап за пецање "- породичну дестилерију са репутацијом. Ми не стремимо ка великој производњи, производимо око 20 хиљада литара годишње, али одржавамо високи квалитет.  Наш циљ - да будемо признати за квалитет, рецимо, као "Ламборџини" у аутомобилској индустрији ", - нашалио се Савићевић, али одмах додаје да се ово односи само на квалитету, цена наших производа је мало изнад сегмента средње цене.

Тајна је у екологији

Тајном успеха свог пића Савићевић сматра одличну екологију у свом крају, области градића Ивањица,  у којем се налази дестилерија. У непосредној близини је Национални парк "Голија" (заштићен УНЕСКО-ом), у којем је по званичним подацима еколога, највећа концентрација кисеоника у ваздуху у Европи.

Главне компоненте ракије су вода и воће. Савићевић користи у процесу дестилације воду у из планинске реке Моравице, која извире у Националном парку "Голија" и  једна је од најчистијих на Балкану. Воће се гаји или купује од својих - чланова породице који живе у близини. Свака фаза производње се одвија под надзором техничара уз редовне анализе узорака, које се спроведе  у лабораторијама у граду Чачку, Ужицу и Београду.

Тренутно дестилерија производи пет брендова: шљива, крушка, дуња, јабука и кајсија.

Симбол слободе

Познати србски писац Момо Капор и публициста (1937-2010) је написао да је ракија симбол борбе против турског јарма. „ Не зна се ни ко је, ни када, донео први бакарни казан за печење ракије у Србију, али су сачувани турски закони по којима се за сваки казан плаћа порез од 12 аспри. Када су Турци почели да се повлаче из ових крајева, а велика Отоманска империја издисала као самртник на Босфору, ракија је постала симбол слободе, победе над исламом, који је забрањивао алкохол., "- каже Капор.



Данас ракија може постати симбол борбе против уласка у Европску унију, јер је  један од услова за улазак у ЕУ је забрана контролисане производње алкохола. У Србији, таква забрана једноставно није изводљива, ракија се "пече" скоро свуда.

Ракија је традиционално балканско  жестоко алкохолно пиће добијено дестилацијом ферментисаног воћа, снага чија снага може да варира од 40 до 60% или више. Највише је распрострањена ракија  шљивовица - произведена од шљива, али се ракија такође производи од грожђа, јабуке, брескве, кајсије, дуње и  крушке. Срби сматрају да се "ракија - вечно пиће" као прави мед, никада не квари. У 2007. години, србска ракија под називом "Србска шљивовица" је добила ЦЕ знак(ЕУ сертификат) и постала је први производ Србије са заштићеним географским пореклом.

TАСС, Павел Бушуев

 


  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Свет се сада суочава са најкритичнијим тренутком од краја Другог светског рата, изјавио је пољски премијер


Интензитет инсистирања на невиности Украјине је необичан, изјавио је руски министар спољних послова

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА