BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У Сибиру пронађени загонетни глодари из доба диносауруса

15.05.2017. год.
Руски палеонтолози пронашли су остатке нове врсте сисара за коју се до сада није знало. Полумиш-полухрчак са отровним израслинама на задњим ногама хранио се травом и живео је међу диносаурусима у доба јуре.


Научници Санктпетербуршког и Томског универзитета пронашли су у Сибиру остатке првих сисара који су се хранили травом. Нова врста древних животиња добила је назив бајдабатир. Ова зверчица је личила на савремене глодаре. По изгледу је негде на средини између хрчка и скочимиша. Хранила се травом. Према саопштењу научника, откривени глодар је живео међу диносаурусима у доба јуре и креде.

Палеонтолози су претпоставили да су ови биљоједи дуго опстали близу грабљивих диносауруса, јер су, као и данашњи глодари, били активни ноћу и брзо су се размножавали. Поред тога на задњим ногама су имали отровне израслине које су им помагале да се бране од непријатеља.

Руски научници су дошли до ових открића на ископинама у подручју реке Велики Кемчуг у Краснојарском крају (Сибир, преко 3.200 километара од Москве). Научници су тражили остатке симетродонта (сисара из доба мезозоика, величине куне), докодонта (примитивни сисари са издуженом њушкицом) и трикодонта (древни рептили, први представници гуштера).

Поред костију кичме из раног периода креде, палеонтолози су пронашли и зуб дугачак 2 милиметра. Испоставило се да је припадао досада непознатој животињи из изумрле групе сисара из реда Multituberculata.

Новом сисару су научници дали назив бајдабатир. Прва реч „бајда“ потиче од руске речи „байдарка“, тј. лаки чамац (кајак, кану), јер се само таквим чамцем може стићи до места где су вршене ископине, а други део „батир“ је туранска реч која значи исто што и руска реч „богатырь“, тј. јунак, витез, горостас.

По изгледу је бајдабатир сличан савременим глодарима, али он није директан предак хрчка, пацова или миша, јер су сви представници реда Multituberculata изумрли још у палеогену, тј. пре 20-25 милиона година. „Власник“ пронађеног зуба је нестао са лица земље почетком периода креде.

„Сисари из реда Multituberculata су изумрли и сада нема група савремених сисара који потичу од њих“, рекао је дописнику „Руске речи“ Степан Иванцов, учесник експедиције и сарадник Лабораторије за континенталне екосистеме мезозоика и кенозоика Томског државног универзитета.

Раније су скелети изумрлих сисара Multituberculata пронађени у Северној Америци и Азији. Ово је први такав проналазак у Сибиру. „Овај проналазак је за нас велики догађај који потврђује да су ови сисари ипак живели и на територији југоистока Западног Сибира“, рекао је Иванцов.

Научници се надају да ће им проналазак помоћи да више сазнају о еволуцији у Западном Сибиру, где се врсте сисара и водоземаца практично нису мењале десетинама милиона година.

Сада се зуб бајдабатира чува у научној колекцији универзитета у Томску. Степан Иванцов је прецизирао да ће научници наставити са проучавањем ове групе животиња уколико пронађу и друге трагове сисара из реда Multituberculata у Сибиру.

Марина Москаљенко,
Руска реч



  • Извор
  • По изгледу је бајдабатир сличан савременим глодарима, али он није директан предак хрчка, пацова или миша. Илустрација: Getty Images/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Систем вредности који доминира Западом је „донео хаос“, сматра мађарски премијер


Високи званичник те милитантне групе изјавио је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинци добију своју државу

ЕУ мора да докаже да није вазал Сједињених Држава, изјавио је француски председник у уводном говору


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће


Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА